Ljusdal vs Ovanåker — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
51
Trygghet
81
15
Ekonomi
43
49
Boende
64
32
Utbildning
73
22
Hälsa & vård
35
24
Livsmiljö
20
Nyckeltal
18 377 stInvånare11 272 st
33,87%Skatt inkl. region33,37%
47,1 årMedelålder46,8 år
17 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 500 kr/m²
782 per 100 000 invVåldsbrott389 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
300 000 kr
1 850 000 kr
1 250 000 kr
1 250 000 kr
750 000 kr
Utbildning
216,4Meritvärde åk 9216,1
84,8%Behöriga till yrkesprogram83,1%
77,6%Behöriga till NV/teknik80,5%
83,2%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,9
88%Tillgång till sjukvårdSaknar data
60%Upplever rimlig väntetid60%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,6%
8,2VAB-dagar per förälder8,7
20,9Barn i idrott33,7
88,3%Inskrivna i förskola90,0%
9,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,1Barn per anställd4,6
42,6%Behöriga förskollärare74,1%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad84,4%
369 400 krMedianinkomst372 500 kr
78,4Nöjdhet med företagsklimat75,4
18%Invånare som pendlar22%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet74
17,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet5,1%
7,7%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
95%Närhet till natur viktigtSaknar data
71%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,9 kmAvstånd till skyddad natur5,4 km
78%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 708 krKultursatsning1 315 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
18,8%Elever i kulturskola15,4%
Klimat
1566 hSoltimmar/år1862 h
775 mmRegn/år734 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 522 krSkola & förskola33 900 kr
20 191 krÄldreomsorg19 116 kr
9 497 krFunktionsnedsättning & LSS7 927 kr
7 263 krIndivid & familjeomsorg5 865 kr
6 366 krInfrastruktur & miljö5 608 kr
3 450 krKultur & fritid4 109 kr
1 500 krPolitisk verksamhet1 184 kr
791 krÖvrig verksamhet782 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
143 MkrTotal investering81 Mkr
45 MkrByggnader & mark0 Mkr
15 MkrMaskiner & inventarier23 Mkr
74 MkrEntrepr. & konsulter54 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,2%29,1%
M17,3%15,4%
SD24,5%23,2%
C7,8%8,5%
V4,7%4,2%
KD6,3%12,1%
L4,7%3,6%
MP4,5%2,7%
S28,2%
SD24,5%82,9%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S18,3%23,2%
M11,9%12,8%
SD12,6%19,6%
C12,3%19,3%
V3,8%5,9%
KD2,0%17,0%
L17,5%0,3%
MP9,7%1,8%
S18,3%
SD12,6%81,4%Deltagart82,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-2,4
M+1,3+1,6
SD-1,7-1,1
C-0,2-1,4
V+0,1+0,6
KD+0,7+0,6
L+1,7+1,6
MP+1,0+0,2
S-3,8-2,4
SD-1,7-1,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

