Ljusdal vs Ovanåker — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LjusdalOvanåker
28,2%
S29,1%
17,3%
15,4%
24,5%
SD23,2%
7,8%
8,5%
4,7%
4,2%
6,3%
12,1%
4,7%
3,6%
4,5%
2,7%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
LjusdalOvanåker
18,3%
S23,2%
11,9%
12,8%
12,6%
SD19,6%
12,3%
19,3%
3,8%
5,9%
2,0%
17,0%
17,5%
0,3%
9,7%
1,8%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 82,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ljusdal, den ljusare undre är Ovanåker. Skillnaden är Ljusdal minus Ovanåker i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,8 % 37,0 % | 37,0 % 37,8 % | 36,5 % 36,5 % | 34,0 % 32,3 % | 32,1 % 31,5 % | 28,2 % 29,1 % | -0,9 |
| SD | 3,1 % 2,0 % | 6,9 % 5,3 % | 16,6 % 16,0 % | 20,0 % 17,8 % | 26,2 % 24,2 % | 24,5 % 23,2 % | +1,3 |
| M | 19,2 % 13,1 % | 24,1 % 18,9 % | 18,8 % 14,4 % | 14,4 % 12,5 % | 16,0 % 13,9 % | 17,3 % 15,4 % | +1,9 |
| C | 14,5 % 22,9 % | 9,5 % 15,7 % | 8,6 % 13,4 % | 12,3 % 17,0 % | 8,0 % 9,9 % | 7,8 % 8,5 % | -0,7 |
| KD | 5,0 % 11,4 % | 3,6 % 10,0 % | 2,4 % 8,2 % | 5,1 % 10,1 % | 5,6 % 11,5 % | 6,3 % 12,1 % | -5,7 |
| V | 8,4 % 4,1 % | 7,4 % 3,6 % | 5,6 % 3,8 % | 6,9 % 4,8 % | 4,6 % 3,6 % | 4,7 % 4,2 % | +0,5 |
| MP | 3,9 % 2,7 % | 5,2 % 4,2 % | 4,9 % 3,5 % | 2,8 % 1,8 % | 3,5 % 2,5 % | 4,5 % 2,7 % | +1,8 |
| L | 4,4 % 4,4 % | 4,4 % 3,6 % | 3,2 % 2,2 % | 3,4 % 2,7 % | 3,0 % 2,0 % | 4,7 % 3,6 % | +1,0 |
| ÖVR | 2,7 % 2,4 % | 1,9 % 0,9 % | 0,9 % 0,9 % | 1,2 % 1,1 % | 1,1 % 0,8 % | 1,9 % 1,2 % | +0,8 |
| FI | — — | — — | 2,6 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Ljusdal 82,9% · Ovanåker 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

