Ludvika vs Vansbro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
45
Trygghet
74
40
Ekonomi
24
33
Boende
39
15
Utbildning
22
24
Hälsa & vård
20
19
Livsmiljö
36
Nyckeltal
26 812 stInvånare6 741 st
34,05%Skatt inkl. region34,28%
44,2 årMedelålder46,7 år
9 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 400 kr/m²
973 per 100 000 invVåldsbrott904 per 100 000 inv
4,4%Ungdomsarbetslöshet2,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
600 000 kr
400 000 kr
1 600 000 kr
1 300 000 kr
1 050 000 kr
650 000 kr
Utbildning
206,8Meritvärde åk 9197,5
80,4%Behöriga till yrkesprogram71,2%
70,5%Behöriga till NV/teknik65,8%
68,0%Behöriga lärare69,8%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
71%Tillgång till sjukvårdSaknar data
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,7%Befolkningstillväxt-0,2%
7,8VAB-dagar per förälder8,8
25,6Barn i idrott23,5
89,3%Inskrivna i förskola80,3%
13,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
5,1Barn per anställd4,0
43,1%Behöriga förskollärare36,3%
Jobb & arbetsmarknad
80,7%Sysselsättningsgrad85,0%
399 100 krMedianinkomst367 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
16%Invånare som pendlar17%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet61
25,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
6,9%Brottsoro påverkar livskvalitet4,0%
8,1%Anmälda brott per invånare7,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
58%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
4,8 kmAvstånd till skyddad natur4,2 km
65%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 457 krKultursatsning1 191 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
15,2%Elever i kulturskola17,7%
Klimat
1755 hSoltimmar/år1777 h
929 mmRegn/år879 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 977 krSkola & förskola29 712 kr
15 439 krÄldreomsorg22 838 kr
9 132 krFunktionsnedsättning & LSS10 214 kr
8 215 krIndivid & familjeomsorg8 097 kr
6 915 krInfrastruktur & miljö5 878 kr
3 136 krKultur & fritid2 896 kr
961 krPolitisk verksamhet999 kr
677 krÖvrig verksamhet365 kr
0 krHälso- och sjukvård27 kr
Investeringar · Mkr
41 MkrTotal investering17 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
16 MkrEntrepr. & konsulter12 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,4%26,3%
M16,9%15,9%
SD24,6%26,3%
C4,7%6,7%
V7,4%5,1%
KD5,7%12,1%
L3,1%3,1%
MP3,3%2,2%
S32,4%
SD24,6%83,1%Deltagart82,1%
Kommunval 2026
S30,7%21,6%
M22,8%18,6%
SD12,4%10,0%
C8,5%24,3%
V9,2%6,4%
KD3,9%17,7%
L1,6%0,3%
MP3,0%1,0%
S30,7%
SD12,4%79,9%Deltagart80,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-2,4
M+2,8+1,8
SD-3,5-2,0
C+0,1-1,5
V+1,3+0,3
KD+1,0+1,4
L+0,2+1,2
MP+0,5+0,3
S-2,8-2,4
SD-3,5-2,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

