Hoppa till innehållet

Ludvika vs Vansbro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LudvikaVansbro
32,4%
S
26,3%
16,9%
M
15,9%
24,6%
SD
26,3%
4,7%
C
6,7%
7,4%
V
5,1%
5,7%
KD
12,1%
3,1%
L
3,1%
3,3%
MP
2,2%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 82,1%

Kommun 2026

LudvikaVansbro
30,7%
S
21,6%
22,8%
M
18,6%
12,4%
SD
10,0%
8,5%
C
24,3%
9,2%
V
6,4%
3,9%
KD
17,7%
1,6%
L
0,3%
3,0%
MP
1,0%
Valdeltagande 79,9%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ludvika, den ljusare undre är Vansbro. Skillnaden är Ludvika minus Vansbro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,1 %
39,2 %
45,1 %
40,4 %
40,6 %
36,5 %
35,4 %
29,4 %
35,2 %
28,7 %
32,4 %
26,3 %
+6,1
SD
2,9 %
2,9 %
7,6 %
6,0 %
20,0 %
16,2 %
23,2 %
20,8 %
28,1 %
28,3 %
24,6 %
26,3 %
-1,7
M
16,6 %
16,6 %
20,7 %
19,7 %
15,4 %
14,4 %
14,1 %
13,3 %
14,1 %
14,1 %
16,9 %
15,9 %
+1,0
C
6,1 %
15,9 %
3,9 %
13,9 %
4,1 %
14,2 %
6,5 %
14,6 %
4,6 %
8,2 %
4,7 %
6,7 %
-2,0
KD
4,0 %
9,3 %
3,3 %
6,8 %
2,4 %
5,9 %
4,5 %
9,7 %
4,7 %
10,7 %
5,7 %
12,1 %
-6,4
V
10,0 %
7,4 %
8,2 %
5,8 %
7,6 %
5,7 %
8,3 %
7,2 %
6,2 %
4,8 %
7,4 %
5,1 %
+2,3
MP
3,2 %
2,3 %
5,1 %
2,6 %
4,6 %
2,7 %
2,9 %
1,2 %
2,8 %
1,9 %
3,3 %
2,2 %
+1,1
L
4,4 %
3,6 %
5,0 %
3,5 %
3,1 %
2,2 %
3,5 %
2,1 %
2,9 %
1,9 %
3,1 %
3,1 %
+0,0
ÖVR
3,6 %
2,7 %
1,1 %
1,2 %
0,5 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
1,4 %
1,5 %
1,9 %
2,4 %
-0,5
FI
—
—
—
—
1,7 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,4%26,3%+6,1pp
V7,4%5,1%+2,3pp
KD5,7%12,1%-6,4pp

Valdeltagande: Ludvika 83,1% · Vansbro 82,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad