Luleå vs Piteå — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
39
Trygghet
68
68
Ekonomi
69
44
Boende
83
82
Utbildning
87
81
Hälsa & vård
10
70
Livsmiljö
12
Nyckeltal
80 304 stInvånare42 184 st
33,84%Skatt inkl. region33,59%
42,9 årMedelålder44,5 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)16 300 kr/m²
973 per 100 000 invVåldsbrott811 per 100 000 inv
2,6%Ungdomsarbetslöshet3,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
1 050 000 kr
3 150 000 kr
2 150 000 kr
2 100 000 kr
1 600 000 kr
Utbildning
221,0Meritvärde åk 9220,6
85,6%Behöriga till yrkesprogram89,2%
78,1%Behöriga till NV/teknik84,5%
90,3%Behöriga lärare95,0%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
88%Tillgång till sjukvård80%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,8%Befolkningstillväxt-0,6%
8,0VAB-dagar per förälder7,5
45,5Barn i idrott37,4
89,4%Inskrivna i förskola89,4%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,1
5,0Barn per anställd5,0
54,2%Behöriga förskollärare58,0%
Jobb & arbetsmarknad
82,7%Sysselsättningsgrad85,9%
421 100 krMedianinkomst420 000 kr
69,3Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
11%Invånare som pendlar19%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet65
16,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
5,7%Brottsoro påverkar livskvalitet3,1%
10,5%Anmälda brott per invånare7,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt96%
72%Nöjdhet idrott & friluftsliv66%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur5,1 km
87%Skötsel av naturområden74%
Kultur & fritid
87%Kultur- och nöjesliv59%
2 129 krKultursatsning1 696 kr
87%Bibliotek & kulturfrämjande80%
10,5%Elever i kulturskola14,9%
Klimat
2000 hSoltimmar/år1833 h
590 mmRegn/år638 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
28 920 krSkola & förskola30 631 kr
15 208 krÄldreomsorg17 075 kr
8 925 krInfrastruktur & miljö8 050 kr
8 856 krFunktionsnedsättning & LSS8 664 kr
5 450 krKultur & fritid3 704 kr
4 623 krIndivid & familjeomsorg4 099 kr
784 krPolitisk verksamhet832 kr
549 krÖvrig verksamhet594 kr
0 krHälso- och sjukvård37 kr
Investeringar · Mkr
1 092 MkrTotal investering420 Mkr
0 MkrByggnader & mark8 Mkr
60 MkrMaskiner & inventarier41 Mkr
923 MkrEntrepr. & konsulter350 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,1%42,6%
M18,3%15,4%
SD15,0%15,5%
C5,8%5,9%
V7,4%6,5%
KD6,3%5,8%
L4,2%3,0%
MP5,6%3,6%
S36,1%
SD15,0%86,2%Deltagart86,9%
Kommunval 2026
S36,7%36,1%
M19,3%17,8%
SD10,4%10,8%
C6,8%12,4%
V7,2%8,1%
KD6,8%5,4%
L4,1%1,2%
MP4,6%3,0%
S36,7%
SD10,4%83,7%Deltagart86,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,4-5,4
M+2,6+2,5
SD-2,4-0,6
C-0,1-0,1
V+0,2-0,4
KD+1,0+1,8
L+0,6+1,0
MP+1,2+0,6
S-3,4-5,4
SD-2,4-0,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

