Luleå vs Piteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LuleåPiteå
36,1%
S42,6%
18,3%
15,4%
15,0%
SD15,5%
5,8%
5,9%
7,4%
6,5%
6,3%
5,8%
4,2%
3,0%
5,6%
3,6%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,9%
Kommun 2026
LuleåPiteå
36,7%
S36,1%
19,3%
17,8%
10,4%
SD10,8%
6,8%
12,4%
7,2%
8,1%
6,8%
5,4%
4,1%
1,2%
4,6%
3,0%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 86,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Luleå, den ljusare undre är Piteå. Skillnaden är Luleå minus Piteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,0 % 56,7 % | 45,9 % 56,5 % | 44,7 % 53,6 % | 39,0 % 47,5 % | 39,5 % 48,0 % | 36,1 % 42,6 % | -6,5 |
| M | 17,0 % 10,5 % | 20,1 % 13,8 % | 15,9 % 11,6 % | 15,4 % 11,8 % | 15,7 % 12,8 % | 18,3 % 15,4 % | +2,9 |
| SD | 1,3 % 0,8 % | 3,5 % 2,4 % | 8,8 % 7,6 % | 13,4 % 11,8 % | 17,4 % 16,1 % | 15,0 % 15,5 % | -0,5 |
| V | 8,5 % 8,5 % | 7,7 % 8,0 % | 7,5 % 8,0 % | 10,5 % 10,6 % | 7,2 % 6,9 % | 7,4 % 6,5 % | +0,8 |
| C | 6,5 % 7,0 % | 5,0 % 4,9 % | 4,6 % 5,0 % | 7,5 % 7,5 % | 5,9 % 6,0 % | 5,8 % 5,9 % | -0,2 |
| MP | 5,7 % 3,8 % | 7,2 % 5,3 % | 6,6 % 4,6 % | 3,6 % 2,4 % | 4,3 % 3,0 % | 5,6 % 3,6 % | +2,0 |
| KD | 4,4 % 5,0 % | 3,5 % 4,0 % | 3,2 % 3,5 % | 4,8 % 4,8 % | 5,3 % 4,0 % | 6,3 % 5,8 % | +0,5 |
| L | 6,0 % 4,0 % | 5,7 % 4,2 % | 4,4 % 2,9 % | 4,4 % 2,5 % | 3,6 % 2,0 % | 4,2 % 3,0 % | +1,2 |
| ÖVR | 3,5 % 3,6 % | 1,5 % 0,9 % | 1,2 % 0,5 % | 1,6 % 1,1 % | 1,1 % 1,1 % | 1,4 % 1,6 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 3,0 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S36,1%42,6%-6,5ppValdeltagande: Luleå 86,2% · Piteå 86,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

