Lund vs Eslöv — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
19
72
Ekonomi
76
31
Boende
38
90
Utbildning
40
90
Hälsa & vård
32
88
Livsmiljö
84
Nyckeltal
132 333 stInvånare35 126 st
32,42%Skatt inkl. region31,72%
39,7 årMedelålder41,3 år
36 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)15 600 kr/m²
737 per 100 000 invVåldsbrott1 056 per 100 000 inv
2,0%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 350 000 kr
1 000 000 kr
4 900 000 kr
2 800 000 kr
2 700 000 kr
1 450 000 kr
Utbildning
254,5Meritvärde åk 9222,0
90,4%Behöriga till yrkesprogram78,3%
87,3%Behöriga till NV/teknik71,2%
85,7%Behöriga lärare90,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
94%Tillgång till sjukvård84%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,5%
+0,6%Befolkningstillväxt+0,6%
6,9VAB-dagar per förälder8,0
38,6Barn i idrott23,8
90,6%Inskrivna i förskola89,7%
11,3Barngruppsstorlek 1–3 år13,9
5,0Barn per anställd5,6
49,9%Behöriga förskollärare49,6%
Jobb & arbetsmarknad
69,0%Sysselsättningsgrad80,6%
366 300 krMedianinkomst385 700 kr
77,8Nöjdhet med företagsklimat69,0
41%Invånare som pendlar60%
Trygghet
66Kommunindex för trygghet45
19,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
4,9%Brottsoro påverkar livskvalitet7,9%
11,2%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
78%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
92%Skötsel av naturområden71%
Kultur & fritid
79%Kultur- och nöjesliv54%
1 982 krKultursatsning1 394 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjande78%
16,5%Elever i kulturskola11,0%
Klimat
1870 hSoltimmar/år1781 h
574 mmRegn/år589 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 167 krSkola & förskola34 628 kr
12 590 krÄldreomsorg12 285 kr
9 161 krFunktionsnedsättning & LSS9 450 kr
4 871 krInfrastruktur & miljö5 790 kr
4 629 krIndivid & familjeomsorg5 427 kr
3 977 krKultur & fritid3 877 kr
734 krPolitisk verksamhet745 kr
365 krÖvrig verksamhet421 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 108 MkrTotal investering380 Mkr
89 MkrByggnader & mark19 Mkr
121 MkrMaskiner & inventarier23 Mkr
791 MkrEntrepr. & konsulter332 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 75% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,7%26,3%
M17,5%18,4%
SD10,1%25,9%
C10,9%5,7%
V10,0%7,9%
KD3,9%5,2%
L6,8%4,3%
MP14,0%4,9%
S25,7%
SD10,1%88,2%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S25,0%29,9%
M19,2%17,8%
SD8,2%25,1%
C5,0%6,8%
V10,7%8,5%
KD2,6%4,4%
L8,8%2,5%
MP13,9%4,1%
S25,0%
SD8,2%84,9%Deltagart80,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-2,0
M+0,7+0,7
SD-2,7-4,8
C+2,2+0,5
V+0,8+3,2
KD+0,6+0,5
L-1,7+0,7
MP+3,0+1,3
S-2,6-2,0
SD-2,7-4,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

