Lycksele vs Åsele — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
45
Trygghet
48
16
Ekonomi
25
88
Boende
83
23
Utbildning
68
11
Hälsa & vård
43
12
Livsmiljö
22
Nyckeltal
12 159 stInvånare2 683 st
34,90%Skatt inkl. region35,45%
44,0 årMedelålder47,9 år
4 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)2 100 kr/m²
947 per 100 000 invVåldsbrott1 302 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
150 000 kr
1 200 000 kr
450 000 kr
450 000 kr
400 000 kr
Utbildning
215,6Meritvärde åk 9218,6
77,3%Behöriga till yrkesprogram100,0%
77,3%Behöriga till NV/teknik87,5%
85,7%Behöriga lärare79,2%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
93%Tillgång till sjukvårdSaknar data
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,3%
+0,3%Befolkningstillväxt-0,4%
8,1VAB-dagar per förälder6,4
25,6Barn i idrott22,2
90,9%Inskrivna i förskola99,0%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år8,0
4,6Barn per anställd4,3
27,5%Behöriga förskollärare33,8%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad82,5%
390 800 krMedianinkomst362 900 kr
80,6Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
10%Invånare som pendlar18%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet84
11,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
3,6%Brottsoro påverkar livskvalitet4,9%
10,6%Anmälda brott per invånare9,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
73%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,4 kmAvstånd till skyddad natur7,4 km
85%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 996 krKultursatsning1 254 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
7,6%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1636 hSoltimmar/år1982 h
738 mmRegn/år809 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 835 krSkola & förskola31 149 kr
20 443 krÄldreomsorg31 470 kr
13 289 krFunktionsnedsättning & LSS10 025 kr
6 156 krInfrastruktur & miljö9 201 kr
4 938 krIndivid & familjeomsorg5 083 kr
4 337 krKultur & fritid3 723 kr
1 275 krPolitisk verksamhet1 763 kr
692 krÖvrig verksamhet432 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
88 MkrTotal investering13 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
29 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
59 MkrEntrepr. & konsulter10 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 24% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenÄldreomsorg utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,1%32,7%
M15,5%13,3%
SD16,7%22,2%
C4,7%8,3%
V6,6%5,3%
KD12,0%8,7%
L3,7%4,6%
MP3,3%2,3%
S36,1%
SD16,7%82,4%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S31,7%19,4%
M9,6%2,1%
SD5,5%10,1%
C2,6%23,5%
V5,8%3,8%
KD40,2%0,7%
L2,8%25,6%
MP1,8%1,1%
S31,7%
SD5,5%80,2%Deltagart78,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,3-5,1
M+0,8+0,5
SD-1,5-0,2
C-0,5-1,7
V+1,2-0,1
KD+1,7+3,4
L+0,9+1,4
MP+1,1+0,5
S-4,3-5,1
SD-1,5-0,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

