Lycksele vs Malå — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
45
Trygghet
36
16
Ekonomi
32
88
Boende
48
23
Utbildning
39
11
Hälsa & vård
36
12
Livsmiljö
23
Nyckeltal
12 159 stInvånare2 902 st
34,90%Skatt inkl. region35,20%
44,0 årMedelålder46,8 år
4 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)2 800 kr/m²
947 per 100 000 invVåldsbrott921 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
200 000 kr
1 200 000 kr
500 000 kr
450 000 kr
250 000 kr
Utbildning
215,6Meritvärde åk 9219,7
77,3%Behöriga till yrkesprogram88,6%
77,3%Behöriga till NV/teknik84,1%
85,7%Behöriga lärare92,1%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
93%Tillgång till sjukvård91%
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-2,0%
+0,3%Befolkningstillväxt-2,0%
8,1VAB-dagar per förälder6,3
25,6Barn i idrott20,7
90,9%Inskrivna i förskola91,5%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,0
4,6Barn per anställd5,4
27,5%Behöriga förskollärare52,6%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad87,4%
390 800 krMedianinkomst391 800 kr
80,6Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
10%Invånare som pendlar25%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet80
11,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
3,6%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,6%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv53%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur3,3 km
85%Skötsel av naturområden65%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv28%
1 996 krKultursatsning1 577 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande81%
7,6%Elever i kulturskola39,6%
Klimat
1636 hSoltimmar/år1639 h
738 mmRegn/år763 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 835 krSkola & förskola31 921 kr
20 443 krÄldreomsorg31 645 kr
13 289 krFunktionsnedsättning & LSS3 538 kr
6 156 krInfrastruktur & miljö7 785 kr
4 938 krIndivid & familjeomsorg8 154 kr
4 337 krKultur & fritid2 981 kr
1 275 krPolitisk verksamhet2 041 kr
692 krÖvrig verksamhet705 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
88 MkrTotal investering48 Mkr
1 MkrByggnader & mark1 Mkr
29 MkrMaskiner & inventarier0 Mkr
59 MkrEntrepr. & konsulter44 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 24% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 102% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,1%38,2%
M15,5%12,4%
SD16,7%22,2%
C4,7%3,7%
V6,6%7,8%
KD12,0%6,2%
L3,7%4,9%
MP3,3%3,4%
S36,1%
SD16,7%82,4%Deltagart80,6%
Kommunval 2026
S31,7%30,1%
M9,6%8,0%
SD5,5%7,8%
C2,6%0,3%
V5,8%9,5%
KD40,2%0,6%
L2,8%20,4%
MP1,8%2,7%
S31,7%
SD5,5%80,2%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,3-1,9
M+0,8+3,0
SD-1,5-2,2
C-0,5-0,6
V+1,2-1,2
KD+1,7+0,4
L+0,9+0,1
MP+1,1+2,0
S-4,3-1,9
SD-1,5-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

