Hoppa till innehållet

Lycksele vs Malå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LyckseleMalå
36,1%
S
38,2%
15,5%
M
12,4%
16,7%
SD
22,2%
4,7%
C
3,7%
6,6%
V
7,8%
12,0%
KD
6,2%
3,7%
L
4,9%
3,3%
MP
3,4%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 80,6%

Kommun 2026

LyckseleMalå
31,7%
S
30,1%
9,6%
M
8,0%
5,5%
SD
7,8%
2,6%
C
0,3%
5,8%
V
9,5%
40,2%
KD
0,6%
2,8%
L
20,4%
1,8%
MP
2,7%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 76,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lycksele, den ljusare undre är Malå. Skillnaden är Lycksele minus Malå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,1 %
54,2 %
49,3 %
52,5 %
46,0 %
50,8 %
38,9 %
43,0 %
40,4 %
40,1 %
36,1 %
38,2 %
-2,0
SD
1,7 %
0,7 %
3,6 %
2,6 %
10,5 %
10,6 %
13,8 %
14,4 %
18,2 %
24,4 %
16,7 %
22,2 %
-5,6
M
12,2 %
10,4 %
16,8 %
14,5 %
14,1 %
8,6 %
14,4 %
9,0 %
14,7 %
9,5 %
15,5 %
12,4 %
+3,0
V
7,3 %
11,0 %
8,6 %
12,7 %
10,3 %
13,0 %
9,4 %
14,2 %
5,3 %
9,0 %
6,6 %
7,8 %
-1,3
KD
9,3 %
5,3 %
8,1 %
4,2 %
7,2 %
3,0 %
9,7 %
5,6 %
10,3 %
5,8 %
12,0 %
6,2 %
+5,8
C
8,7 %
8,9 %
4,4 %
3,5 %
4,1 %
4,7 %
7,3 %
8,0 %
5,2 %
4,4 %
4,7 %
3,7 %
+1,0
L
6,1 %
6,3 %
5,1 %
6,7 %
3,7 %
4,6 %
3,8 %
3,9 %
2,9 %
4,8 %
3,7 %
4,9 %
-1,1
MP
2,7 %
1,4 %
3,3 %
2,6 %
2,3 %
2,3 %
1,4 %
1,0 %
2,2 %
1,4 %
3,3 %
3,4 %
-0,2
ÖVR
1,9 %
1,8 %
0,6 %
0,7 %
0,4 %
0,9 %
1,2 %
0,9 %
0,8 %
0,7 %
1,4 %
1,1 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,1%38,2%-2,0pp
M15,5%12,4%+3,0pp
SD16,7%22,2%-5,6pp
KD12,0%6,2%+5,8pp

Valdeltagande: Lycksele 82,4% · Malå 80,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad