Lycksele vs Storuman — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
45
Trygghet
71
16
Ekonomi
23
88
Boende
76
23
Utbildning
59
11
Hälsa & vård
31
12
Livsmiljö
21
Nyckeltal
12 159 stInvånare5 543 st
34,90%Skatt inkl. region34,95%
44,0 årMedelålder48,2 år
4 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)1 100 kr/m²
947 per 100 000 invVåldsbrott845 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet3,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
300 000 kr
50 000 kr
1 200 000 kr
950 000 kr
450 000 kr
2 350 000 kr
Utbildning
215,6Meritvärde åk 9224,1
77,3%Behöriga till yrkesprogram85,7%
77,3%Behöriga till NV/teknik85,7%
85,7%Behöriga lärare86,0%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
93%Tillgång till sjukvård73%
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,6%
+0,3%Befolkningstillväxt-0,6%
8,1VAB-dagar per förälder8,5
25,6Barn i idrott22,4
90,9%Inskrivna i förskola88,7%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år9,0
4,6Barn per anställd3,2
27,5%Behöriga förskollärare40,4%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad85,7%
390 800 krMedianinkomst378 500 kr
80,6Nöjdhet med företagsklimat82,1
10%Invånare som pendlar17%
Trygghet
62Kommunindex för trygghet80
11,0%Känner sig otrygga kvällstid8,0%
3,6%Brottsoro påverkar livskvalitet4,9%
10,6%Anmälda brott per invånare10,3%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur2,8 km
85%Skötsel av naturområden73%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv35%
1 996 krKultursatsning1 232 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande75%
7,6%Elever i kulturskola15,4%
Klimat
1636 hSoltimmar/år1441 h
738 mmRegn/år990 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 835 krSkola & förskola37 116 kr
20 443 krÄldreomsorg25 984 kr
13 289 krFunktionsnedsättning & LSS8 259 kr
6 156 krInfrastruktur & miljö7 826 kr
4 938 krIndivid & familjeomsorg4 511 kr
4 337 krKultur & fritid3 960 kr
1 275 krPolitisk verksamhet1 909 kr
692 krÖvrig verksamhet87 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
88 MkrTotal investering71 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
29 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
59 MkrEntrepr. & konsulter64 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 24% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S36,1%30,6%
M15,5%15,4%
SD16,7%21,1%
C4,7%6,6%
V6,6%5,9%
KD12,0%9,0%
L3,7%3,2%
MP3,3%6,1%
S36,1%
SD16,7%82,4%Deltagart79,8%
Kommunval 2026
S31,7%22,2%
M9,6%11,7%
SD5,5%10,4%
C2,6%15,7%
V5,8%15,2%
KD40,2%5,1%
L2,8%9,6%
MP1,8%4,1%
S31,7%
SD5,5%80,2%Deltagart77,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,3-3,9
M+0,8+2,4
SD-1,5-1,9
C-0,5+0,2
V+1,2-1,3
KD+1,7+1,1
L+0,9-0,7
MP+1,1+3,0
S-4,3-3,9
SD-1,5-1,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

