Hoppa till innehållet

Lycksele vs Storuman — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

LyckseleStoruman
36,1%
S
30,6%
15,5%
M
15,4%
16,7%
SD
21,1%
4,7%
C
6,6%
6,6%
V
5,9%
12,0%
KD
9,0%
3,7%
L
3,2%
3,3%
MP
6,1%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 79,8%

Kommun 2026

LyckseleStoruman
31,7%
S
22,2%
9,6%
M
11,7%
5,5%
SD
10,4%
2,6%
C
15,7%
5,8%
V
15,2%
40,2%
KD
5,1%
2,8%
L
9,6%
1,8%
MP
4,1%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 77,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lycksele, den ljusare undre är Storuman. Skillnaden är Lycksele minus Storuman i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
50,1 %
40,9 %
49,3 %
42,2 %
46,0 %
40,4 %
38,9 %
34,4 %
40,4 %
34,4 %
36,1 %
30,6 %
+5,6
SD
1,7 %
1,2 %
3,6 %
3,3 %
10,5 %
11,6 %
13,8 %
17,0 %
18,2 %
23,1 %
16,7 %
21,1 %
-4,5
M
12,2 %
15,7 %
16,8 %
18,2 %
14,1 %
13,1 %
14,4 %
12,1 %
14,7 %
13,1 %
15,5 %
15,4 %
+0,0
C
8,7 %
12,4 %
4,4 %
9,7 %
4,1 %
9,4 %
7,3 %
10,9 %
5,2 %
6,4 %
4,7 %
6,6 %
-1,8
KD
9,3 %
9,9 %
8,1 %
7,6 %
7,2 %
6,5 %
9,7 %
7,9 %
10,3 %
8,0 %
12,0 %
9,0 %
+3,0
V
7,3 %
8,4 %
8,6 %
8,9 %
10,3 %
10,2 %
9,4 %
10,9 %
5,3 %
7,2 %
6,6 %
5,9 %
+0,7
L
6,1 %
6,3 %
5,1 %
5,5 %
3,7 %
4,0 %
3,8 %
3,5 %
2,9 %
3,9 %
3,7 %
3,2 %
+0,5
MP
2,7 %
2,7 %
3,3 %
3,5 %
2,3 %
3,0 %
1,4 %
2,0 %
2,2 %
3,2 %
3,3 %
6,1 %
-2,9
ÖVR
1,9 %
2,6 %
0,6 %
1,1 %
0,4 %
0,5 %
1,2 %
1,3 %
0,8 %
0,8 %
1,4 %
2,0 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S36,1%30,6%+5,6pp
SD16,7%21,1%-4,5pp
KD12,0%9,0%+3,0pp
MP3,3%6,1%-2,9pp

Valdeltagande: Lycksele 82,4% · Storuman 79,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad