Lysekil vs Orust — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
74
Trygghet
78
52
Ekonomi
55
39
Boende
20
32
Utbildning
76
34
Hälsa & vård
61
76
Livsmiljö
68
Nyckeltal
13 796 stInvånare15 363 st
33,94%Skatt inkl. region33,69%
49,5 årMedelålder48,9 år
24 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)30 100 kr/m²
823 per 100 000 invVåldsbrott580 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 600 000 kr
1 950 000 kr
3 250 000 kr
3 700 000 kr
3 000 000 kr
3 100 000 kr
Utbildning
207,5Meritvärde åk 9230,8
76,5%Behöriga till yrkesprogram89,2%
73,8%Behöriga till NV/teknik87,1%
83,7%Behöriga lärare86,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
71%Tillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,2%
-0,8%Befolkningstillväxt+0,1%
7,7VAB-dagar per förälder7,6
29,7Barn i idrott20,6
87,7%Inskrivna i förskola88,7%
14,5Barngruppsstorlek 1–3 år11,6
5,4Barn per anställd6,0
55,2%Behöriga förskollärare55,6%
Jobb & arbetsmarknad
82,9%Sysselsättningsgrad84,5%
406 900 krMedianinkomst406 400 kr
76,1Nöjdhet med företagsklimat64,3
28%Invånare som pendlar46%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet65
21,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
9,8%Brottsoro påverkar livskvalitet5,7%
7,9%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
67%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,0 kmAvstånd till skyddad natur2,1 km
84%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
37%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 098 krKultursatsning1 215 kr
75%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
17,7%Elever i kulturskola20,8%
Klimat
1979 hSoltimmar/år2259 h
883 mmRegn/år867 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 659 krSkola & förskola30 513 kr
20 759 krÄldreomsorg19 555 kr
10 313 krFunktionsnedsättning & LSS9 654 kr
5 949 krInfrastruktur & miljö4 701 kr
5 733 krIndivid & familjeomsorg4 443 kr
3 756 krKultur & fritid2 241 kr
1 088 krPolitisk verksamhet1 006 kr
795 krÖvrig verksamhet828 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
77 MkrTotal investering204 Mkr
2 MkrByggnader & mark2 Mkr
5 MkrMaskiner & inventarier7 Mkr
70 MkrEntrepr. & konsulter182 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,7%24,4%
M18,6%20,1%
SD20,8%21,9%
C5,6%7,2%
V5,7%4,2%
KD6,0%7,8%
L6,5%6,1%
MP5,7%6,5%
S29,7%
SD20,8%86,1%Deltagart87,7%
Kommunval 2026
S22,1%21,0%
M20,5%20,1%
SD15,0%13,8%
C7,4%11,8%
V4,7%4,8%
KD2,2%4,8%
L8,0%4,9%
MP5,8%6,7%
S22,1%
SD15,0%84,1%Deltagart85,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-3,9
M+2,3+2,2
SD-4,4-3,8
C+1,1+0,8
V+0,7-0,5
KD+0,8+1,3
L+2,1+1,8
MP+1,3+1,6
S-3,8-3,9
SD-4,4-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

