Lysekil vs Orust — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
LysekilOrust
29,7%
S24,4%
18,6%
20,1%
20,8%
SD21,9%
5,6%
7,2%
5,7%
4,2%
6,0%
7,8%
6,5%
6,1%
5,7%
6,5%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 87,7%
Kommun 2026
LysekilOrust
22,1%
S21,0%
20,5%
20,1%
15,0%
SD13,8%
7,4%
11,8%
4,7%
4,8%
2,2%
4,8%
8,0%
4,9%
5,8%
6,7%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 85,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Lysekil, den ljusare undre är Orust. Skillnaden är Lysekil minus Orust i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,9 % 31,0 % | 36,6 % 25,6 % | 35,4 % 27,4 % | 32,4 % 25,4 % | 33,5 % 28,3 % | 29,7 % 24,4 % | +5,3 |
| M | 20,7 % 25,8 % | 25,6 % 33,9 % | 18,0 % 24,4 % | 15,6 % 19,4 % | 16,3 % 17,9 % | 18,6 % 20,1 % | -1,5 |
| SD | 2,5 % 2,6 % | 5,8 % 4,7 % | 15,9 % 15,2 % | 21,8 % 21,3 % | 25,3 % 25,7 % | 20,8 % 21,9 % | -1,1 |
| C | 4,8 % 11,7 % | 4,2 % 8,8 % | 5,3 % 8,6 % | 7,1 % 10,1 % | 4,6 % 6,5 % | 5,6 % 7,2 % | -1,6 |
| L | 10,3 % 8,0 % | 10,0 % 8,3 % | 6,2 % 5,9 % | 5,4 % 5,2 % | 4,4 % 4,3 % | 6,5 % 6,1 % | +0,4 |
| KD | 6,0 % 8,0 % | 4,7 % 6,3 % | 4,2 % 4,5 % | 5,5 % 6,7 % | 5,2 % 6,5 % | 6,0 % 7,8 % | -1,8 |
| V | 5,5 % 5,1 % | 5,6 % 4,7 % | 6,1 % 5,3 % | 6,6 % 6,7 % | 5,0 % 4,7 % | 5,7 % 4,2 % | +1,5 |
| MP | 4,7 % 4,8 % | 6,5 % 6,4 % | 5,8 % 5,4 % | 4,3 % 3,8 % | 4,4 % 4,9 % | 5,7 % 6,5 % | -0,8 |
| ÖVR | 2,7 % 3,1 % | 0,9 % 1,2 % | 0,6 % 0,7 % | 1,3 % 1,5 % | 1,4 % 1,3 % | 1,4 % 1,8 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,7%24,4%+5,3ppValdeltagande: Lysekil 86,1% · Orust 87,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

