Malå vs Arvidsjaur — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
36
Trygghet
87
32
Ekonomi
48
48
Boende
71
39
Utbildning
56
36
Hälsa & vård
34
23
Livsmiljö
17
Nyckeltal
2 902 stInvånare6 026 st
35,20%Skatt inkl. region34,14%
46,8 årMedelålder46,7 år
2 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 400 kr/m²
921 per 100 000 invVåldsbrott462 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet4,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
200 000 kr
350 000 kr
500 000 kr
1 200 000 kr
250 000 kr
400 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9207,3
88,6%Behöriga till yrkesprogram79,0%
84,1%Behöriga till NV/teknik75,8%
92,1%Behöriga lärare81,4%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården78,2
91%Tillgång till sjukvård82%
57%Upplever rimlig väntetid50%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-2,0%Inrikes flyttnetto-0,7%
-2,0%Befolkningstillväxt-1,0%
6,3VAB-dagar per förälder8,2
20,7Barn i idrott31,1
91,5%Inskrivna i förskola89,9%
11,0Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,4Barn per anställd4,1
52,6%Behöriga förskollärare28,8%
Jobb & arbetsmarknad
87,4%Sysselsättningsgrad85,7%
391 800 krMedianinkomst404 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
25%Invånare som pendlar17%
Trygghet
80Kommunindex för trygghet85
9,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet2,2%
7,5%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
53%Nöjdhet idrott & friluftsliv66%
3,3 kmAvstånd till skyddad natur4,5 km
65%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
28%Kultur- och nöjesliv53%
1 577 krKultursatsning1 726 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande84%
39,6%Elever i kulturskola16,1%
Klimat
1639 hSoltimmar/år1776 h
763 mmRegn/år721 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 921 krSkola & förskola31 331 kr
31 645 krÄldreomsorg20 191 kr
8 154 krIndivid & familjeomsorg6 926 kr
7 785 krInfrastruktur & miljö6 464 kr
3 538 krFunktionsnedsättning & LSS8 395 kr
2 981 krKultur & fritid4 457 kr
2 041 krPolitisk verksamhet1 660 kr
705 krÖvrig verksamhet69 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
48 MkrTotal investering75 Mkr
1 MkrByggnader & mark6 Mkr
0 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
44 MkrEntrepr. & konsulter56 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 102% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 35% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S38,2%36,5%
M12,4%15,8%
SD22,2%20,8%
C3,7%5,8%
V7,8%6,5%
KD6,2%6,6%
L4,9%3,7%
MP3,4%2,6%
S38,2%
SD22,2%80,6%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S30,1%39,0%
M8,0%12,5%
SD7,8%10,4%
C0,3%20,0%
V9,5%14,2%
KD0,6%1,4%
L20,4%2,1%
MP2,7%0,4%
S30,1%
SD7,8%76,9%Deltagart80,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-5,5
M+3,0+5,0
SD-2,2-3,2
C-0,6+0,1
V-1,2-0,6
KD+0,4+1,5
L+0,1+0,5
MP+2,0+1,4
S-1,9-5,5
SD-2,2-3,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

