Malå vs Lycksele — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
36
Trygghet
45
32
Ekonomi
16
48
Boende
88
39
Utbildning
23
36
Hälsa & vård
11
23
Livsmiljö
12
Nyckeltal
2 902 stInvånare12 159 st
35,20%Skatt inkl. region34,90%
46,8 årMedelålder44,0 år
2 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 600 kr/m²
921 per 100 000 invVåldsbrott947 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
200 000 kr
300 000 kr
500 000 kr
1 200 000 kr
250 000 kr
450 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9215,6
88,6%Behöriga till yrkesprogram77,3%
84,1%Behöriga till NV/teknik77,3%
92,1%Behöriga lärare85,7%
Hälsa & vård
79,4Nöjdhet med vården79,4
91%Tillgång till sjukvård93%
57%Upplever rimlig väntetid57%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-2,0%Inrikes flyttnetto+0,4%
-2,0%Befolkningstillväxt+0,3%
6,3VAB-dagar per förälder8,1
20,7Barn i idrott25,6
91,5%Inskrivna i förskola90,9%
11,0Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,4Barn per anställd4,6
52,6%Behöriga förskollärare27,5%
Jobb & arbetsmarknad
87,4%Sysselsättningsgrad85,1%
391 800 krMedianinkomst390 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat80,6
25%Invånare som pendlar10%
Trygghet
80Kommunindex för trygghet62
9,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet3,6%
7,5%Anmälda brott per invånare10,6%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
53%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
3,3 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
65%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
28%Kultur- och nöjesliv55%
1 577 krKultursatsning1 996 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande84%
39,6%Elever i kulturskola7,6%
Klimat
1639 hSoltimmar/år1636 h
763 mmRegn/år738 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 921 krSkola & förskola35 835 kr
31 645 krÄldreomsorg20 443 kr
8 154 krIndivid & familjeomsorg4 938 kr
7 785 krInfrastruktur & miljö6 156 kr
3 538 krFunktionsnedsättning & LSS13 289 kr
2 981 krKultur & fritid4 337 kr
2 041 krPolitisk verksamhet1 275 kr
705 krÖvrig verksamhet692 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
48 MkrTotal investering88 Mkr
1 MkrByggnader & mark1 Mkr
0 MkrMaskiner & inventarier29 Mkr
44 MkrEntrepr. & konsulter59 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 102% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 24% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S38,2%36,1%
M12,4%15,5%
SD22,2%16,7%
C3,7%4,7%
V7,8%6,6%
KD6,2%12,0%
L4,9%3,7%
MP3,4%3,3%
S38,2%
SD22,2%80,6%Deltagart82,4%
Kommunval 2026
S30,1%31,7%
M8,0%9,6%
SD7,8%5,5%
C0,3%2,6%
V9,5%5,8%
KD0,6%40,2%
L20,4%2,8%
MP2,7%1,8%
S30,1%
SD7,8%76,9%Deltagart80,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-4,3
M+3,0+0,8
SD-2,2-1,5
C-0,6-0,5
V-1,2+1,2
KD+0,4+1,7
L+0,1+0,9
MP+2,0+1,1
S-1,9-4,3
SD-2,2-1,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

