Malmö vs Staffanstorp — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
16
Trygghet
84
76
Ekonomi
87
16
Boende
85
72
Utbildning
88
88
Hälsa & vård
83
51
Livsmiljö
24
Nyckeltal
367 924 stInvånare27 482 st
32,42%Skatt inkl. region30,12%
39,2 årMedelålder40,4 år
33 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)27 000 kr/m²
1 358 per 100 000 invVåldsbrott569 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
1 750 000 kr
5 350 000 kr
4 150 000 kr
2 850 000 kr
1 950 000 kr
Utbildning
235,5Meritvärde åk 9240,7
84,4%Behöriga till yrkesprogram92,1%
79,4%Behöriga till NV/teknik86,1%
88,7%Behöriga lärare86,8%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
97%Tillgång till sjukvård94%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto+0,5%
+0,6%Befolkningstillväxt+0,7%
8,0VAB-dagar per förälder7,4
32,7Barn i idrott35,6
85,0%Inskrivna i förskola88,5%
14,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,3
4,8Barn per anställd5,4
35,8%Behöriga förskollärare45,5%
Jobb & arbetsmarknad
74,6%Sysselsättningsgrad86,7%
369 100 krMedianinkomst453 900 kr
70,4Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
29%Invånare som pendlar78%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet53
30,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
8,5%Brottsoro påverkar livskvalitet9,5%
16,2%Anmälda brott per invånare7,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
3,8 kmAvstånd till skyddad natur3,9 km
90%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
86%Kultur- och nöjesliv25%
2 260 krKultursatsning960 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande73%
7,9%Elever i kulturskola11,0%
Klimat
1954 hSoltimmar/år1819 h
534 mmRegn/år542 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 086 krSkola & förskola38 506 kr
10 556 krÄldreomsorg10 901 kr
10 506 krIndivid & familjeomsorg3 030 kr
8 161 krFunktionsnedsättning & LSS4 527 kr
4 261 krKultur & fritid2 560 kr
3 739 krInfrastruktur & miljö2 931 kr
1 293 krÖvrig verksamhet132 kr
497 krPolitisk verksamhet765 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
2 691 MkrTotal investering83 Mkr
17 MkrByggnader & mark2 Mkr
281 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
2 185 MkrEntrepr. & konsulter78 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,0%23,6%
M16,5%28,6%
SD13,2%20,2%
C5,9%6,8%
V17,2%4,4%
KD3,3%5,1%
L4,6%5,8%
MP9,3%4,6%
S29,0%
SD13,2%80,1%Deltagart88,5%
Kommunval 2026
S29,4%21,8%
M18,9%52,8%
SD11,8%7,7%
C4,1%3,7%
V17,4%3,5%
KD1,9%1,8%
L3,1%4,0%
MP8,5%4,3%
S29,4%
SD11,8%77,4%Deltagart86,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,6-2,6
M-1,4+1,7
SD-3,2-3,0
C+0,4+0,6
V+4,7+1,2
KD+0,3+0,6
L+0,1+0,4
MP+1,8+1,1
S-0,6-2,6
SD-3,2-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

