Hoppa till innehållet

Malmö vs Staffanstorp — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MalmöStaffanstorp
29,0%
S
23,6%
16,5%
M
28,6%
13,2%
SD
20,2%
5,9%
C
6,8%
17,2%
V
4,4%
3,3%
KD
5,1%
4,6%
L
5,8%
9,3%
MP
4,6%
Valdeltagande 80,1%Valdeltagande 88,5%

Kommun 2026

MalmöStaffanstorp
29,4%
S
21,8%
18,9%
M
52,8%
11,8%
SD
7,7%
4,1%
C
3,7%
17,4%
V
3,5%
1,9%
KD
1,8%
3,1%
L
4,0%
8,5%
MP
4,3%
Valdeltagande 77,4%Valdeltagande 86,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Malmö, den ljusare undre är Staffanstorp. Skillnaden är Malmö minus Staffanstorp i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
28,5 %
36,0 %
32,6 %
42,5 %
23,2 %
31,1 %
19,5 %
27,8 %
17,9 %
26,9 %
16,5 %
28,6 %
-12,1
S
35,2 %
32,0 %
28,6 %
22,4 %
29,3 %
25,4 %
29,1 %
22,1 %
29,6 %
26,3 %
29,0 %
23,6 %
+5,4
SD
5,0 %
5,2 %
7,8 %
8,7 %
13,5 %
17,3 %
16,8 %
22,9 %
16,4 %
23,2 %
13,2 %
20,2 %
-7,0
V
5,5 %
2,2 %
6,0 %
2,1 %
7,6 %
2,4 %
11,9 %
3,1 %
12,5 %
3,2 %
17,2 %
4,4 %
+12,8
MP
6,1 %
3,3 %
8,8 %
5,1 %
8,6 %
5,9 %
5,6 %
3,8 %
7,5 %
3,5 %
9,3 %
4,6 %
+4,7
L
8,9 %
8,5 %
7,0 %
8,1 %
5,6 %
6,3 %
5,6 %
6,4 %
4,5 %
5,4 %
4,6 %
5,8 %
-1,1
C
2,9 %
5,2 %
2,8 %
5,1 %
2,7 %
5,4 %
5,7 %
7,6 %
5,5 %
6,2 %
5,9 %
6,8 %
-0,9
FI
—
—
—
—
5,6 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—
KD
3,5 %
4,3 %
3,1 %
3,8 %
2,6 %
3,4 %
3,8 %
5,1 %
3,0 %
4,5 %
3,3 %
5,1 %
-1,8
ÖVR
4,6 %
3,3 %
3,2 %
2,3 %
1,4 %
1,1 %
2,0 %
1,2 %
3,2 %
0,9 %
1,2 %
1,0 %
+0,1

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,0%23,6%+5,4pp
M16,5%28,6%-12,1pp
SD13,2%20,2%-7,0pp
V17,2%4,4%+12,8pp
MP9,3%4,6%+4,7pp

Valdeltagande: Malmö 80,1% · Staffanstorp 88,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad