Malung-Sälen vs Torsby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
34
Trygghet
45
24
Ekonomi
24
39
Boende
56
61
Utbildning
52
46
Hälsa & vård
48
23
Livsmiljö
10
Nyckeltal
10 192 stInvånare11 278 st
34,45%Skatt inkl. region34,30%
46,9 årMedelålder48,2 år
21 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
1 056 per 100 000 invVåldsbrott938 per 100 000 inv
2,9%Ungdomsarbetslöshet3,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 400 000 kr
1 100 000 kr
2 250 000 kr
1 400 000 kr
2 600 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
228,5Meritvärde åk 9211,6
92,6%Behöriga till yrkesprogram82,0%
91,7%Behöriga till NV/teknik74,6%
70,1%Behöriga lärare87,3%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården78,8
79%Tillgång till sjukvårdSaknar data
70%Upplever rimlig väntetid61%
1,0 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,4%
7,2VAB-dagar per förälder7,1
23,6Barn i idrott25,6
90,2%Inskrivna i förskola99,1%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,7
4,4Barn per anställd4,7
49,3%Behöriga förskollärare56,6%
Jobb & arbetsmarknad
86,6%Sysselsättningsgrad83,8%
388 600 krMedianinkomst383 500 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat83,8
14%Invånare som pendlar17%
Trygghet
71Kommunindex för trygghet69
13,0%Känner sig otrygga kvällstid11,0%
2,4%Brottsoro påverkar livskvalitet2,5%
10,8%Anmälda brott per invånare8,3%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
67%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
3,6 kmAvstånd till skyddad natur4,9 km
84%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
28%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 259 krKultursatsning1 670 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
20,8%Elever i kulturskola17,9%
Klimat
1805 hSoltimmar/år1809 h
961 mmRegn/år892 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 816 krSkola & förskola31 435 kr
22 516 krÄldreomsorg19 585 kr
7 949 krFunktionsnedsättning & LSS10 661 kr
6 735 krInfrastruktur & miljö6 457 kr
4 746 krKultur & fritid4 415 kr
4 739 krIndivid & familjeomsorg5 579 kr
1 850 krPolitisk verksamhet946 kr
562 krÖvrig verksamhet834 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
73 MkrTotal investering140 Mkr
2 MkrByggnader & mark0 Mkr
25 MkrMaskiner & inventarier12 Mkr
47 MkrEntrepr. & konsulter103 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 86% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,2%29,9%
M21,8%20,5%
SD27,5%24,3%
C5,0%5,6%
V3,5%3,8%
KD9,2%7,6%
L4,3%3,6%
MP2,3%2,6%
S25,2%
SD27,5%85,3%Deltagart81,7%
Kommunval 2026
S37,2%33,8%
M24,6%17,5%
SD17,0%13,3%
C5,2%10,2%
V—3,3%
KD2,6%3,8%
L2,4%0,4%
MP1,0%1,0%
S37,2%
SD17,0%82,3%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,0-2,9
M+3,0+4,3
SD-4,6-4,6
C-0,5-0,3
V-0,6-0,4
KD+2,7+1,2
L+1,0+1,3
MP+0,4+0,5
S-1,0-2,9
SD-4,6-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

