Malung-Sälen vs Torsby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
Malung-SälenTorsby
25,2%
S29,9%
21,8%
20,5%
27,5%
SD24,3%
5,0%
5,6%
3,5%
3,8%
9,2%
7,6%
4,3%
3,6%
2,3%
2,6%
Valdeltagande 85,3%Valdeltagande 81,7%
Kommun 2026
Malung-SälenTorsby
37,2%
S33,8%
24,6%
17,5%
17,0%
SD13,3%
5,2%
10,2%
0,0%
3,3%
2,6%
3,8%
2,4%
0,4%
1,0%
1,0%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 76,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Malung-Sälen, den ljusare undre är Torsby. Skillnaden är Malung-Sälen minus Torsby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % 44,7 % | 36,5 % 44,3 % | 36,2 % 43,5 % | 29,0 % 35,5 % | 26,2 % 32,8 % | 25,2 % 29,9 % | -4,7 |
| SD | 2,1 % 2,9 % | 5,7 % 4,2 % | 17,3 % 14,4 % | 24,6 % 21,4 % | 32,1 % 28,9 % | 27,5 % 24,3 % | +3,2 |
| M | 26,4 % 21,4 % | 30,0 % 24,3 % | 22,6 % 17,3 % | 19,0 % 13,9 % | 18,9 % 16,2 % | 21,8 % 20,5 % | +1,3 |
| C | 11,8 % 11,7 % | 8,2 % 8,8 % | 8,6 % 8,9 % | 9,3 % 11,2 % | 5,4 % 5,9 % | 5,0 % 5,6 % | -0,7 |
| KD | 3,7 % 3,9 % | 2,6 % 3,1 % | 2,4 % 2,8 % | 5,9 % 5,2 % | 6,5 % 6,4 % | 9,2 % 7,6 % | +1,6 |
| V | 7,9 % 8,3 % | 6,7 % 7,2 % | 4,7 % 5,8 % | 6,1 % 6,5 % | 4,1 % 4,2 % | 3,5 % 3,8 % | -0,3 |
| L | 6,3 % 3,2 % | 5,8 % 3,5 % | 3,7 % 2,5 % | 3,1 % 3,1 % | 3,3 % 2,3 % | 4,3 % 3,6 % | +0,6 |
| MP | 2,4 % 2,5 % | 3,0 % 2,8 % | 2,7 % 2,7 % | 1,7 % 1,9 % | 1,9 % 2,1 % | 2,3 % 2,6 % | -0,3 |
| ÖVR | 1,7 % 1,4 % | 1,5 % 1,8 % | 1,0 % 0,8 % | 1,3 % 1,3 % | 1,6 % 1,2 % | 1,2 % 2,1 % | -0,8 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,2%29,9%-4,7pp
SD27,5%24,3%+3,2ppValdeltagande: Malung-Sälen 85,3% · Torsby 81,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

