Mark vs Svenljunga — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
13
65
Ekonomi
35
21
Boende
35
42
Utbildning
24
60
Hälsa & vård
39
28
Livsmiljö
12
Nyckeltal
35 134 stInvånare10 616 st
32,99%Skatt inkl. region33,53%
44,0 årMedelålder45,5 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)16 900 kr/m²
689 per 100 000 invVåldsbrott1 142 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet4,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
1 100 000 kr
2 600 000 kr
1 500 000 kr
1 700 000 kr
1 450 000 kr
Utbildning
215,0Meritvärde åk 9205,0
77,8%Behöriga till yrkesprogram78,9%
72,2%Behöriga till NV/teknik70,3%
82,7%Behöriga lärare76,5%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
82%Tillgång till sjukvård74%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,9%
-0,1%Befolkningstillväxt-1,2%
7,6VAB-dagar per förälder9,4
30,3Barn i idrott13,4
85,6%Inskrivna i förskola84,6%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
4,7Barn per anställd4,8
54,1%Behöriga förskollärare45,0%
Jobb & arbetsmarknad
84,2%Sysselsättningsgrad82,0%
388 500 krMedianinkomst368 200 kr
67,8Nöjdhet med företagsklimat77,9
44%Invånare som pendlar48%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet47
25,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
8,1%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,7%Anmälda brott per invånare11,1%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv60%
2,0 kmAvstånd till skyddad natur4,4 km
84%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv34%
1 215 krKultursatsning1 434 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande76%
9,6%Elever i kulturskola16,9%
Klimat
1672 hSoltimmar/år1705 h
974 mmRegn/år908 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 308 krSkola & förskola32 622 kr
16 547 krÄldreomsorg15 057 kr
9 785 krFunktionsnedsättning & LSS7 995 kr
5 204 krIndivid & familjeomsorg6 596 kr
4 951 krInfrastruktur & miljö6 932 kr
3 501 krKultur & fritid2 536 kr
1 001 krPolitisk verksamhet987 kr
437 krÖvrig verksamhet1 202 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
311 MkrTotal investering138 Mkr
10 MkrByggnader & mark3 Mkr
33 MkrMaskiner & inventarier8 Mkr
252 MkrEntrepr. & konsulter121 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,4%22,3%
M17,8%19,6%
SD22,0%27,7%
C7,7%6,4%
V5,7%4,4%
KD8,6%8,8%
L4,6%6,0%
MP4,2%3,1%
S27,4%
SD22,0%85,6%Deltagart84,0%
Kommunval 2026
S25,0%22,5%
M19,0%21,9%
SD17,1%19,6%
C12,1%8,6%
V6,4%3,9%
KD13,5%6,3%
L2,7%3,7%
MP3,2%2,7%
S25,0%
SD17,1%82,8%Deltagart80,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-3,2
M+1,3+1,9
SD-2,9-4,0
C+0,1-0,3
V+0,4+0,7
KD+1,7+0,9
L+1,4+2,9
MP+0,8+0,4
S-3,1-3,2
SD-2,9-4,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

