Mark vs Svenljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MarkSvenljunga
27,4%
S22,3%
17,8%
19,6%
22,0%
SD27,7%
7,7%
6,4%
5,7%
4,4%
8,6%
8,8%
4,6%
6,0%
4,2%
3,1%
Valdeltagande 85,6%Valdeltagande 84,0%
Kommun 2026
MarkSvenljunga
25,0%
S22,5%
19,0%
21,9%
17,1%
SD19,6%
12,1%
8,6%
6,4%
3,9%
13,5%
6,3%
2,7%
3,7%
3,2%
2,7%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mark, den ljusare undre är Svenljunga. Skillnaden är Mark minus Svenljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,3 % 34,2 % | 34,0 % 29,3 % | 33,2 % 30,2 % | 29,1 % 25,8 % | 30,5 % 25,4 % | 27,4 % 22,3 % | +5,2 |
| SD | 2,9 % 2,9 % | 5,8 % 7,9 % | 14,8 % 19,0 % | 19,8 % 25,6 % | 24,9 % 31,7 % | 22,0 % 27,7 % | -5,7 |
| M | 20,4 % 24,0 % | 24,5 % 29,0 % | 18,9 % 21,3 % | 16,0 % 17,4 % | 16,5 % 17,6 % | 17,8 % 19,6 % | -1,8 |
| C | 11,8 % 16,3 % | 9,3 % 14,1 % | 8,9 % 11,4 % | 10,7 % 11,9 % | 7,6 % 6,7 % | 7,7 % 6,4 % | +1,3 |
| KD | 7,8 % 7,7 % | 6,7 % 5,2 % | 5,2 % 4,2 % | 7,1 % 6,8 % | 6,9 % 7,9 % | 8,6 % 8,8 % | -0,2 |
| L | 5,3 % 6,3 % | 7,5 % 6,5 % | 5,2 % 4,0 % | 5,5 % 4,3 % | 3,2 % 3,1 % | 4,6 % 6,0 % | -1,4 |
| V | 6,4 % 2,6 % | 5,6 % 3,1 % | 5,6 % 3,3 % | 7,3 % 4,1 % | 5,4 % 3,7 % | 5,7 % 4,4 % | +1,4 |
| MP | 4,0 % 2,2 % | 5,7 % 3,8 % | 5,4 % 3,5 % | 3,3 % 2,1 % | 3,4 % 2,7 % | 4,2 % 3,1 % | +1,1 |
| ÖVR | 3,0 % 4,0 % | 0,9 % 1,0 % | 0,9 % 1,8 % | 1,4 % 2,0 % | 1,7 % 1,1 % | 2,0 % 1,9 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,4%22,3%+5,2pp
SD22,0%27,7%-5,7ppValdeltagande: Mark 85,6% · Svenljunga 84,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

