Markaryd vs Ljungby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
56
Trygghet
53
44
Ekonomi
61
43
Boende
84
16
Utbildning
20
47
Hälsa & vård
40
28
Livsmiljö
35
Nyckeltal
9 862 stInvånare28 132 st
33,31%Skatt inkl. region33,07%
45,1 årMedelålder45,0 år
6 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)12 200 kr/m²
646 per 100 000 invVåldsbrott908 per 100 000 inv
6,6%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
800 000 kr
1 150 000 kr
1 850 000 kr
900 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
189,5Meritvärde åk 9204,2
63,5%Behöriga till yrkesprogram70,3%
55,7%Behöriga till NV/teknik66,3%
88,0%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården83,0
90%Tillgång till sjukvård76%
63%Upplever rimlig väntetid63%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,8%Befolkningstillväxt-0,5%
7,2VAB-dagar per förälder7,4
23,8Barn i idrott35,1
83,0%Inskrivna i förskola87,2%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år10,5
5,1Barn per anställd5,3
46,2%Behöriga förskollärare48,6%
Jobb & arbetsmarknad
80,9%Sysselsättningsgrad83,6%
372 100 krMedianinkomst388 900 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat70,7
24%Invånare som pendlar18%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet48
30,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
9,3%Brottsoro påverkar livskvalitet8,6%
11,3%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
3,8 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
80%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
59%Kultur- och nöjesliv58%
1 413 krKultursatsning1 458 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande79%
11,7%Elever i kulturskola14,3%
Klimat
1673 hSoltimmar/år1771 h
762 mmRegn/år730 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 817 krSkola & förskola29 517 kr
18 977 krÄldreomsorg18 922 kr
9 525 krFunktionsnedsättning & LSS10 129 kr
5 770 krInfrastruktur & miljö4 888 kr
4 176 krIndivid & familjeomsorg4 560 kr
2 970 krKultur & fritid3 910 kr
1 149 krPolitisk verksamhet962 kr
152 krÖvrig verksamhet155 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
204 MkrTotal investering334 Mkr
7 MkrByggnader & mark12 Mkr
19 MkrMaskiner & inventarier49 Mkr
167 MkrEntrepr. & konsulter251 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,1%24,9%
M16,7%17,3%
SD31,0%24,9%
C4,3%6,1%
V5,9%5,7%
KD11,9%11,7%
L3,8%4,4%
MP2,1%3,2%
S23,1%
SD31,0%81,5%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S22,0%20,6%
M12,9%19,5%
SD16,3%22,5%
C6,6%9,8%
V3,4%7,1%
KD37,2%16,1%
L0,3%1,1%
MP1,0%3,4%
S22,0%
SD16,3%77,7%Deltagart79,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-4,0
M+1,2-2,1
SD-4,7-3,4
C+0,3+0,5
V+2,7+2,0
KD+2,3+4,0
L+1,9+2,0
MP+0,6+0,7
S-4,0-4,0
SD-4,7-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

