Markaryd vs Osby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
56
Trygghet
40
44
Ekonomi
20
43
Boende
73
16
Utbildning
23
47
Hälsa & vård
45
28
Livsmiljö
58
Nyckeltal
9 862 stInvånare12 861 st
33,31%Skatt inkl. region33,99%
45,1 årMedelålder45,5 år
6 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 000 kr/m²
646 per 100 000 invVåldsbrott852 per 100 000 inv
6,6%Ungdomsarbetslöshet7,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
450 000 kr
1 150 000 kr
1 400 000 kr
900 000 kr
850 000 kr
Utbildning
189,5Meritvärde åk 9204,1
63,5%Behöriga till yrkesprogram73,9%
55,7%Behöriga till NV/teknik67,3%
88,0%Behöriga lärare88,8%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården79,7
90%Tillgång till sjukvårdSaknar data
63%Upplever rimlig väntetid59%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,8%Befolkningstillväxt-0,7%
7,2VAB-dagar per förälder7,2
23,8Barn i idrott30,4
83,0%Inskrivna i förskola87,8%
11,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
5,1Barn per anställd5,8
46,2%Behöriga förskollärare63,5%
Jobb & arbetsmarknad
80,9%Sysselsättningsgrad80,4%
372 100 krMedianinkomst370 700 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
24%Invånare som pendlar50%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet37
30,0%Känner sig otrygga kvällstid30,0%
9,3%Brottsoro påverkar livskvalitet15,3%
11,3%Anmälda brott per invånare11,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
73%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
3,8 kmAvstånd till skyddad natur2,7 km
80%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
59%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 413 krKultursatsning1 022 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,7%Elever i kulturskola8,7%
Klimat
1673 hSoltimmar/år1744 h
762 mmRegn/år644 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 817 krSkola & förskola33 266 kr
18 977 krÄldreomsorg18 454 kr
9 525 krFunktionsnedsättning & LSS7 015 kr
5 770 krInfrastruktur & miljö5 725 kr
4 176 krIndivid & familjeomsorg8 063 kr
2 970 krKultur & fritid3 039 kr
1 149 krPolitisk verksamhet1 081 kr
152 krÖvrig verksamhet523 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
204 MkrTotal investering53 Mkr
7 MkrByggnader & mark14 Mkr
19 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
167 MkrEntrepr. & konsulter36 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 87% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,1%25,2%
M16,7%18,1%
SD31,0%31,3%
C4,3%4,3%
V5,9%4,3%
KD11,9%7,7%
L3,8%4,5%
MP2,1%3,2%
S23,1%
SD31,0%81,5%Deltagart83,5%
Kommunval 2026
S22,0%25,4%
M12,9%22,5%
SD16,3%25,2%
C6,6%7,4%
V3,4%4,4%
KD37,2%9,9%
L0,3%1,7%
MP1,0%3,0%
S22,0%
SD16,3%77,7%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-1,9
M+1,2+2,3
SD-4,7-5,1
C+0,3-0,5
V+2,7+0,8
KD+2,3+1,2
L+1,9+2,2
MP+0,6+0,7
S-4,0-1,9
SD-4,7-5,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

