Markaryd vs Osby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MarkarydOsby
23,1%
S25,2%
16,7%
18,1%
31,0%
SD31,3%
4,3%
4,3%
5,9%
4,3%
11,9%
7,7%
3,8%
4,5%
2,1%
3,2%
Valdeltagande 81,5%Valdeltagande 83,5%
Kommun 2026
MarkarydOsby
22,0%
S25,4%
12,9%
22,5%
16,3%
SD25,2%
6,6%
7,4%
3,4%
4,4%
37,2%
9,9%
0,3%
1,7%
1,0%
3,0%
Valdeltagande 77,7%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Markaryd, den ljusare undre är Osby. Skillnaden är Markaryd minus Osby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,3 % 42,7 % | 33,2 % 34,4 % | 34,5 % 35,2 % | 27,0 % 28,2 % | 27,1 % 27,2 % | 23,1 % 25,2 % | -2,2 |
| SD | 4,8 % 6,5 % | 9,2 % 12,8 % | 21,1 % 25,4 % | 31,5 % 31,2 % | 35,8 % 36,4 % | 31,0 % 31,3 % | -0,3 |
| M | 19,8 % 19,2 % | 27,4 % 24,5 % | 19,6 % 16,1 % | 16,5 % 16,1 % | 15,5 % 15,8 % | 16,7 % 18,1 % | -1,4 |
| KD | 12,6 % 7,8 % | 10,1 % 5,5 % | 7,4 % 4,9 % | 10,6 % 7,3 % | 9,6 % 6,5 % | 11,9 % 7,7 % | +4,2 |
| C | 10,4 % 9,9 % | 9,6 % 9,1 % | 7,5 % 5,9 % | 6,2 % 7,3 % | 4,0 % 4,8 % | 4,3 % 4,3 % | +0,0 |
| V | 2,8 % 4,1 % | 2,8 % 3,0 % | 2,4 % 3,4 % | 3,1 % 3,9 % | 3,2 % 3,5 % | 5,9 % 4,3 % | +1,7 |
| L | 3,7 % 5,5 % | 3,5 % 4,8 % | 1,7 % 2,7 % | 1,8 % 2,4 % | 1,8 % 2,3 % | 3,8 % 4,5 % | -0,7 |
| MP | 2,4 % 2,9 % | 3,6 % 5,3 % | 3,5 % 4,3 % | 1,6 % 2,3 % | 1,5 % 2,5 % | 2,1 % 3,2 % | -1,2 |
| ÖVR | 2,2 % 1,5 % | 0,6 % 0,6 % | 1,4 % 0,9 % | 1,6 % 1,3 % | 1,6 % 0,9 % | 1,3 % 1,4 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 0,9 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,1%25,2%-2,2ppValdeltagande: Markaryd 81,5% · Osby 83,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

