Mellerud vs Färgelanda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
40
Trygghet
41
18
Ekonomi
26
29
Boende
56
70
Utbildning
44
28
Hälsa & vård
20
51
Livsmiljö
23
Nyckeltal
9 038 stInvånare6 288 st
34,08%Skatt inkl. region34,39%
46,7 årMedelålder46,1 år
6 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 300 kr/m²
763 per 100 000 invVåldsbrott1 058 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet6,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
400 000 kr
1 450 000 kr
1 300 000 kr
1 050 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
214,8Meritvärde åk 9199,9
88,2%Behöriga till yrkesprogram79,0%
72,0%Behöriga till NV/teknik75,8%
81,4%Behöriga lärare88,4%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,2%Befolkningstillväxt-1,4%
8,3VAB-dagar per förälder7,9
23,4Barn i idrott26,2
83,5%Inskrivna i förskola78,6%
11,3Barngruppsstorlek 1–3 år8,7
5,0Barn per anställd4,7
58,2%Behöriga förskollärare51,4%
Jobb & arbetsmarknad
78,6%Sysselsättningsgrad81,2%
360 600 krMedianinkomst376 100 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
35%Invånare som pendlar48%
Trygghet
38Kommunindex för trygghet52
22,0%Känner sig otrygga kvällstid20,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
13,2%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigtSaknar data
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,8 kmAvstånd till skyddad natur3,7 km
Saknar dataSkötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjeslivSaknar data
1 475 krKultursatsning709 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
16,6%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1940 hSoltimmar/år1891 h
746 mmRegn/år960 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 352 krSkola & förskola35 667 kr
22 276 krÄldreomsorg21 932 kr
10 399 krFunktionsnedsättning & LSS6 635 kr
6 455 krIndivid & familjeomsorg6 667 kr
6 278 krInfrastruktur & miljö4 889 kr
3 025 krKultur & fritid1 506 kr
1 034 krPolitisk verksamhet1 535 kr
929 krÖvrig verksamhet565 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
53 MkrTotal investering6 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
10 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
33 MkrEntrepr. & konsulter4 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 29% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,6%22,0%
M20,4%15,5%
SD26,6%34,5%
C7,3%8,1%
V5,0%3,6%
KD8,1%7,3%
L3,8%4,6%
MP3,3%2,1%
S23,6%
SD26,6%84,2%Deltagart85,0%
Kommunval 2026
S23,2%18,8%
M29,4%12,9%
SD17,5%39,1%
C10,8%21,3%
V4,5%—
KD4,4%4,6%
L0,5%3,2%
MP2,5%—
S23,2%
SD17,5%81,3%Deltagart83,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-4,7
M+3,2+2,5
SD-5,8-3,7
C-0,1+1,3
V+1,6+0,4
KD+1,3+0,8
L+1,5+1,8
MP+0,6+0,4
S-2,4-4,7
SD-5,8-3,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

