Mjölby vs Motala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
48
Trygghet
46
63
Ekonomi
53
81
Boende
28
38
Utbildning
24
66
Hälsa & vård
18
71
Livsmiljö
63
Nyckeltal
28 823 stInvånare43 131 st
33,45%Skatt inkl. region33,25%
42,6 årMedelålder44,9 år
15 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)15 700 kr/m²
1 008 per 100 000 invVåldsbrott836 per 100 000 inv
6,2%Ungdomsarbetslöshet7,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
1 000 000 kr
2 700 000 kr
2 550 000 kr
1 100 000 kr
1 900 000 kr
Utbildning
206,2Meritvärde åk 9210,7
77,1%Behöriga till yrkesprogram76,5%
69,6%Behöriga till NV/teknik71,4%
90,3%Behöriga lärare89,3%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
95%Tillgång till sjukvård90%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,6%
+0,4%Befolkningstillväxt-0,9%
7,8VAB-dagar per förälder8,3
25,8Barn i idrott26,9
90,3%Inskrivna i förskola92,1%
12,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,6
5,1Barn per anställd5,5
49,3%Behöriga förskollärare53,0%
Jobb & arbetsmarknad
84,3%Sysselsättningsgrad81,3%
404 600 krMedianinkomst382 000 kr
75,3Nöjdhet med företagsklimat76,4
45%Invånare som pendlar38%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet47
24,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
10,0%Anmälda brott per invånare12,3%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
77%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
83%Skötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjesliv50%
1 248 krKultursatsning1 291 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande77%
16,2%Elever i kulturskola14,5%
Klimat
2019 hSoltimmar/år2184 h
578 mmRegn/år650 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 137 krSkola & förskola32 053 kr
14 615 krÄldreomsorg15 908 kr
8 347 krFunktionsnedsättning & LSS9 613 kr
6 290 krIndivid & familjeomsorg7 156 kr
6 285 krInfrastruktur & miljö4 660 kr
3 347 krKultur & fritid3 051 kr
756 krPolitisk verksamhet843 kr
542 krÖvrig verksamhet682 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
442 MkrTotal investering413 Mkr
0 MkrByggnader & mark2 Mkr
18 MkrMaskiner & inventarier82 Mkr
376 MkrEntrepr. & konsulter322 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,4%31,6%
M21,9%19,4%
SD22,2%21,9%
C5,6%5,3%
V5,2%5,8%
KD6,8%6,2%
L4,9%4,7%
MP3,5%3,3%
S28,4%
SD22,2%86,4%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S28,8%35,7%
M23,5%23,4%
SD20,2%16,3%
C6,9%7,0%
V5,1%6,0%
KD5,9%4,8%
L6,5%3,3%
MP3,0%3,0%
S28,8%
SD20,2%84,2%Deltagart82,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,4-2,6
M+1,8+0,7
SD-2,3-2,9
C-0,2+0,2
V+1,2+1,3
KD+0,7+0,7
L+0,9+1,2
MP+0,7+0,6
S-3,4-2,6
SD-2,3-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

