Hoppa till innehållet

Mjölby vs Motala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MjölbyMotala
28,4%
S
31,6%
21,9%
M
19,4%
22,2%
SD
21,9%
5,6%
C
5,3%
5,2%
V
5,8%
6,8%
KD
6,2%
4,9%
L
4,7%
3,5%
MP
3,3%
Valdeltagande 86,4%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

MjölbyMotala
28,8%
S
35,7%
23,5%
M
23,4%
20,2%
SD
16,3%
6,9%
C
7,0%
5,1%
V
6,0%
5,9%
KD
4,8%
6,5%
L
3,3%
3,0%
MP
3,0%
Valdeltagande 84,2%Valdeltagande 82,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mjölby, den ljusare undre är Motala. Skillnaden är Mjölby minus Motala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
42,9 %
44,1 %
37,8 %
42,9 %
37,7 %
39,8 %
31,7 %
32,7 %
31,8 %
34,2 %
28,4 %
31,6 %
-3,2
M
21,5 %
21,0 %
26,0 %
24,0 %
21,0 %
18,7 %
20,3 %
19,5 %
20,2 %
18,7 %
21,9 %
19,4 %
+2,5
SD
2,0 %
2,6 %
4,8 %
5,7 %
14,9 %
16,2 %
19,4 %
20,3 %
24,5 %
24,9 %
22,2 %
21,9 %
+0,2
C
8,6 %
6,2 %
6,8 %
4,6 %
6,4 %
5,0 %
8,2 %
6,8 %
5,8 %
5,1 %
5,6 %
5,3 %
+0,3
KD
7,2 %
5,9 %
5,7 %
4,6 %
4,8 %
3,8 %
6,4 %
6,2 %
6,1 %
5,5 %
6,8 %
6,2 %
+0,6
L
5,5 %
6,1 %
6,4 %
6,2 %
4,3 %
4,4 %
4,4 %
4,4 %
4,0 %
3,5 %
4,9 %
4,7 %
+0,2
V
4,6 %
5,8 %
5,1 %
5,5 %
4,3 %
4,8 %
5,7 %
6,3 %
4,0 %
4,4 %
5,2 %
5,8 %
-0,6
MP
3,2 %
4,0 %
5,8 %
5,2 %
4,3 %
4,9 %
2,8 %
2,7 %
2,8 %
2,7 %
3,5 %
3,3 %
+0,2
ÖVR
4,5 %
4,3 %
1,6 %
1,3 %
0,8 %
1,0 %
1,1 %
1,0 %
1,0 %
1,0 %
1,6 %
1,8 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,4%31,6%-3,2pp
M21,9%19,4%+2,5pp

Valdeltagande: Mjölby 86,4% · Motala 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad