Mölndal vs Härryda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
76
87
Ekonomi
84
16
Boende
13
82
Utbildning
89
89
Hälsa & vård
84
88
Livsmiljö
80
Nyckeltal
72 128 stInvånare40 011 st
31,99%Skatt inkl. region31,98%
40,2 årMedelålder40,9 år
40 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)39 800 kr/m²
656 per 100 000 invVåldsbrott467 per 100 000 inv
3,8%Ungdomsarbetslöshet4,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 600 000 kr
2 600 000 kr
5 450 000 kr
5 150 000 kr
2 950 000 kr
3 150 000 kr
Utbildning
236,6Meritvärde åk 9245,9
85,6%Behöriga till yrkesprogram88,3%
82,8%Behöriga till NV/teknik86,9%
93,3%Behöriga lärare90,1%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
93%Tillgång till sjukvård94%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto-0,2%
+1,0%Befolkningstillväxt+0,0%
7,2VAB-dagar per förälder7,2
41,0Barn i idrott41,9
87,3%Inskrivna i förskola93,6%
14,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,8Barn per anställd5,5
48,8%Behöriga förskollärare57,3%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad86,8%
457 400 krMedianinkomst475 300 kr
77,3Nöjdhet med företagsklimat73,4
68%Invånare som pendlar70%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet68
29,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet7,4%
9,5%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
77%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
94%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
46%Kultur- och nöjesliv62%
1 654 krKultursatsning1 468 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande85%
11,0%Elever i kulturskola20,4%
Klimat
2090 hSoltimmar/år1693 h
1012 mmRegn/år992 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 578 krSkola & förskola36 113 kr
10 052 krÄldreomsorg11 056 kr
8 983 krFunktionsnedsättning & LSS6 943 kr
6 857 krInfrastruktur & miljö4 541 kr
4 099 krIndivid & familjeomsorg3 948 kr
3 585 krKultur & fritid3 386 kr
723 krPolitisk verksamhet760 kr
430 krÖvrig verksamhet317 kr
38 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
869 MkrTotal investering196 Mkr
220 MkrByggnader & mark9 Mkr
92 MkrMaskiner & inventarier30 Mkr
514 MkrEntrepr. & konsulter143 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,4%23,9%
M21,6%23,6%
SD15,3%17,3%
C7,9%8,7%
V7,7%4,9%
KD5,9%6,3%
L6,3%7,3%
MP7,5%6,6%
S26,4%
SD15,3%87,5%Deltagart89,3%
Kommunval 2026
S26,8%23,6%
M23,4%28,8%
SD13,1%14,3%
C8,7%7,1%
V8,4%5,1%
KD5,2%3,9%
L4,5%4,3%
MP7,5%6,9%
S26,8%
SD13,1%85,6%Deltagart87,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-3,3
M+0,3+1,1
SD-2,4-3,3
C+0,8+1,6
V+0,7+0,1
KD+1,0+1,3
L-0,0+1,1
MP+1,3+1,0
S-1,8-3,3
SD-2,4-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

