Mölndal vs Mark — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
68
87
Ekonomi
65
16
Boende
21
82
Utbildning
42
89
Hälsa & vård
60
88
Livsmiljö
28
Nyckeltal
72 128 stInvånare35 134 st
31,99%Skatt inkl. region32,99%
40,2 årMedelålder44,0 år
40 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
656 per 100 000 invVåldsbrott689 per 100 000 inv
3,8%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 600 000 kr
1 100 000 kr
5 450 000 kr
2 600 000 kr
2 950 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
236,6Meritvärde åk 9215,0
85,6%Behöriga till yrkesprogram77,8%
82,8%Behöriga till NV/teknik72,2%
93,3%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
93%Tillgång till sjukvård82%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,1%
+1,0%Befolkningstillväxt-0,1%
7,2VAB-dagar per förälder7,6
41,0Barn i idrott30,3
87,3%Inskrivna i förskola85,6%
14,2Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,8Barn per anställd4,7
48,8%Behöriga förskollärare54,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad84,2%
457 400 krMedianinkomst388 500 kr
77,3Nöjdhet med företagsklimat67,8
68%Invånare som pendlar44%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet60
29,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet8,1%
9,5%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
77%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
94%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
46%Kultur- och nöjesliv40%
1 654 krKultursatsning1 215 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande81%
11,0%Elever i kulturskola9,6%
Klimat
2090 hSoltimmar/år1672 h
1012 mmRegn/år974 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 578 krSkola & förskola33 308 kr
10 052 krÄldreomsorg16 547 kr
8 983 krFunktionsnedsättning & LSS9 785 kr
6 857 krInfrastruktur & miljö4 951 kr
4 099 krIndivid & familjeomsorg5 204 kr
3 585 krKultur & fritid3 501 kr
723 krPolitisk verksamhet1 001 kr
430 krÖvrig verksamhet437 kr
38 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
869 MkrTotal investering311 Mkr
220 MkrByggnader & mark10 Mkr
92 MkrMaskiner & inventarier33 Mkr
514 MkrEntrepr. & konsulter252 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,4%27,4%
M21,6%17,8%
SD15,3%22,0%
C7,9%7,7%
V7,7%5,7%
KD5,9%8,6%
L6,3%4,6%
MP7,5%4,2%
S26,4%
SD15,3%87,5%Deltagart85,6%
Kommunval 2026
S26,8%25,0%
M23,4%19,0%
SD13,1%17,1%
C8,7%12,1%
V8,4%6,4%
KD5,2%13,5%
L4,5%2,7%
MP7,5%3,2%
S26,8%
SD13,1%85,6%Deltagart82,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-3,1
M+0,3+1,3
SD-2,4-2,9
C+0,8+0,1
V+0,7+0,4
KD+1,0+1,7
L-0,0+1,4
MP+1,3+0,8
S-1,8-3,1
SD-2,4-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

