Mönsterås vs Högsby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
67
Trygghet
22
32
Ekonomi
20
52
Boende
34
72
Utbildning
35
47
Hälsa & vård
52
35
Livsmiljö
17
Nyckeltal
12 978 stInvånare5 134 st
34,07%Skatt inkl. region34,07%
46,5 årMedelålder48,5 år
10 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 900 kr/m²
722 per 100 000 invVåldsbrott823 per 100 000 inv
7,1%Ungdomsarbetslöshet4,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
450 000 kr
1 650 000 kr
800 000 kr
1 650 000 kr
650 000 kr
Utbildning
213,2Meritvärde åk 9217,9
87,6%Behöriga till yrkesprogram87,3%
82,4%Behöriga till NV/teknik83,6%
90,4%Behöriga lärare73,3%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården82,4
Saknar dataTillgång till sjukvård81%
80%Upplever rimlig väntetid80%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-2,6%
-0,7%Befolkningstillväxt-3,5%
7,3VAB-dagar per förälder8,5
18,2Barn i idrott12,9
89,8%Inskrivna i förskola81,4%
12,9Barngruppsstorlek 1–3 år11,0
4,6Barn per anställd4,4
56,6%Behöriga förskollärare42,9%
Jobb & arbetsmarknad
81,9%Sysselsättningsgrad74,0%
388 900 krMedianinkomst335 700 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
41%Invånare som pendlar45%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet55
21,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
8,1%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv47%
3,4 kmAvstånd till skyddad natur2,7 km
Saknar dataSkötsel av naturområden47%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv15%
1 420 krKultursatsning1 040 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande70%
10,9%Elever i kulturskola9,0%
Klimat
1707 hSoltimmar/år1853 h
478 mmRegn/år499 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 600 krSkola & förskola34 621 kr
19 402 krÄldreomsorg23 835 kr
13 931 krFunktionsnedsättning & LSS9 477 kr
6 379 krIndivid & familjeomsorg7 811 kr
6 087 krInfrastruktur & miljö6 422 kr
2 597 krKultur & fritid2 338 kr
1 120 krPolitisk verksamhet1 446 kr
598 krÖvrig verksamhet1 429 kr
96 krHälso- och sjukvård49 kr
Investeringar · Mkr
123 MkrTotal investering32 Mkr
35 MkrByggnader & mark0 Mkr
17 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
72 MkrEntrepr. & konsulter16 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,6%27,1%
M14,9%11,8%
SD28,0%27,0%
C5,0%5,9%
V5,1%5,5%
KD9,6%15,4%
L3,5%2,9%
MP2,6%3,0%
S29,6%
SD28,0%86,1%Deltagart81,8%
Kommunval 2026
S44,0%26,0%
M8,8%8,3%
SD23,1%17,4%
C9,7%7,3%
V4,9%4,8%
KD7,5%35,4%
L2,0%0,7%
S44,0%
SD23,1%83,3%Deltagart77,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-3,6
M+0,9+0,1
SD-2,6-3,6
C-1,2-1,8
V+1,5+1,6
KD+1,6+4,6
L+0,9+1,7
MP+0,5+1,1
S-2,0-3,6
SD-2,6-3,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

