Mönsterås vs Nybro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
67
Trygghet
20
32
Ekonomi
11
52
Boende
80
72
Utbildning
64
47
Hälsa & vård
41
35
Livsmiljö
39
Nyckeltal
12 978 stInvånare19 803 st
34,07%Skatt inkl. region34,19%
46,5 årMedelålder45,1 år
10 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)3 900 kr/m²
722 per 100 000 invVåldsbrott1 046 per 100 000 inv
7,1%Ungdomsarbetslöshet7,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
250 000 kr
1 650 000 kr
1 350 000 kr
1 650 000 kr
600 000 kr
Utbildning
213,2Meritvärde åk 9208,3
87,6%Behöriga till yrkesprogram82,9%
82,4%Behöriga till NV/teknik73,8%
90,4%Behöriga lärare91,2%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården82,4
Saknar dataTillgång till sjukvård86%
80%Upplever rimlig väntetid80%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,7%
7,3VAB-dagar per förälder7,5
18,2Barn i idrott30,8
89,8%Inskrivna i förskola86,0%
12,9Barngruppsstorlek 1–3 år11,1
4,6Barn per anställd5,3
56,6%Behöriga förskollärare70,9%
Jobb & arbetsmarknad
81,9%Sysselsättningsgrad79,7%
388 900 krMedianinkomst363 100 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat78,8
41%Invånare som pendlar38%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet49
21,0%Känner sig otrygga kvällstid31,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
8,1%Anmälda brott per invånare11,9%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv72%
3,4 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
Saknar dataSkötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv29%
1 420 krKultursatsning1 338 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande79%
10,9%Elever i kulturskola11,1%
Klimat
1707 hSoltimmar/år1827 h
478 mmRegn/år541 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 600 krSkola & förskola33 347 kr
19 402 krÄldreomsorg21 504 kr
13 931 krFunktionsnedsättning & LSS12 139 kr
6 379 krIndivid & familjeomsorg5 633 kr
6 087 krInfrastruktur & miljö5 163 kr
2 597 krKultur & fritid4 104 kr
1 120 krPolitisk verksamhet1 062 kr
598 krÖvrig verksamhet336 kr
96 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
123 MkrTotal investering50 Mkr
35 MkrByggnader & mark0 Mkr
17 MkrMaskiner & inventarier29 Mkr
72 MkrEntrepr. & konsulter21 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,6%28,7%
M14,9%17,1%
SD28,0%23,7%
C5,0%6,0%
V5,1%7,9%
KD9,6%7,9%
L3,5%3,7%
MP2,6%2,7%
S29,6%
SD28,0%86,1%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S44,0%24,7%
M8,8%20,3%
SD23,1%19,0%
C9,7%10,8%
V4,9%8,4%
KD7,5%6,0%
L2,0%3,3%
MP—1,4%
S44,0%
SD23,1%83,3%Deltagart81,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-4,0
M+0,9+1,4
SD-2,6-3,5
C-1,2-0,3
V+1,5+3,2
KD+1,6+1,0
L+0,9+0,9
MP+0,5+0,6
S-2,0-4,0
SD-2,6-3,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

