Hoppa till innehållet

Mönsterås vs Nybro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MönsteråsNybro
29,6%
S
28,7%
14,9%
M
17,1%
28,0%
SD
23,7%
5,0%
C
6,0%
5,1%
V
7,9%
9,6%
KD
7,9%
3,5%
L
3,7%
2,6%
MP
2,7%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

MönsteråsNybro
44,0%
S
24,7%
8,8%
M
20,3%
23,1%
SD
19,0%
9,7%
C
10,8%
4,9%
V
8,4%
7,5%
KD
6,0%
2,0%
L
3,3%
0,0%
MP
1,4%
Valdeltagande 83,3%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mönsterås, den ljusare undre är Nybro. Skillnaden är Mönsterås minus Nybro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
46,2 %
44,3 %
39,4 %
38,6 %
39,1 %
36,8 %
31,9 %
32,8 %
31,6 %
32,7 %
29,6 %
28,7 %
+0,8
SD
3,7 %
3,0 %
6,5 %
5,8 %
18,4 %
17,2 %
26,3 %
22,7 %
30,6 %
27,2 %
28,0 %
23,7 %
+4,3
M
17,3 %
18,9 %
23,1 %
24,5 %
16,9 %
17,3 %
13,8 %
14,8 %
14,0 %
15,7 %
14,9 %
17,1 %
-2,2
C
12,3 %
12,0 %
10,4 %
9,9 %
9,7 %
10,4 %
10,0 %
10,2 %
6,3 %
6,3 %
5,0 %
6,0 %
-1,0
KD
6,7 %
7,0 %
5,6 %
6,1 %
4,3 %
4,6 %
6,5 %
7,5 %
8,0 %
6,9 %
9,6 %
7,9 %
+1,7
V
5,2 %
5,3 %
5,4 %
6,1 %
4,5 %
5,3 %
5,3 %
5,9 %
3,6 %
4,7 %
5,1 %
7,9 %
-2,8
MP
2,8 %
2,7 %
4,4 %
4,0 %
3,1 %
3,4 %
2,1 %
1,8 %
2,2 %
2,2 %
2,6 %
2,7 %
-0,1
L
4,2 %
3,6 %
4,3 %
3,6 %
2,4 %
2,6 %
3,1 %
2,9 %
2,6 %
2,8 %
3,5 %
3,7 %
-0,2
ÖVR
1,5 %
3,2 %
0,9 %
1,4 %
0,7 %
1,2 %
1,1 %
1,4 %
1,2 %
1,5 %
1,6 %
2,1 %
-0,5
FI
—
—
—
—
1,2 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M14,9%17,1%-2,2pp
SD28,0%23,7%+4,3pp
V5,1%7,9%-2,8pp

Valdeltagande: Mönsterås 86,1% · Nybro 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad