Mora vs Härjedalen — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
69
22
Ekonomi
20
44
Boende
16
47
Utbildning
66
14
Hälsa & vård
48
52
Livsmiljö
10
Nyckeltal
20 419 stInvånare10 117 st
34,32%Skatt inkl. region34,17%
46,7 årMedelålder47,9 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)33 200 kr/m²
928 per 100 000 invVåldsbrott503 per 100 000 inv
3,4%Ungdomsarbetslöshet4,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
2 150 000 kr
2 300 000 kr
2 300 000 kr
1 600 000 kr
2 550 000 kr
Utbildning
213,0Meritvärde åk 9226,1
86,6%Behöriga till yrkesprogram82,8%
79,6%Behöriga till NV/teknik80,6%
83,1%Behöriga lärare83,1%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården85,6
87%Tillgång till sjukvårdSaknar data
70%Upplever rimlig väntetid69%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,6%
7,5VAB-dagar per förälder7,2
36,2Barn i idrott20,8
88,3%Inskrivna i förskola85,8%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år11,3
4,8Barn per anställd4,6
45,0%Behöriga förskollärare39,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad85,1%
392 600 krMedianinkomst371 500 kr
71,2Nöjdhet med företagsklimat78,1
19%Invånare som pendlar15%
Trygghet
63Kommunindex för trygghet82
14,0%Känner sig otrygga kvällstid9,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet2,2%
8,0%Anmälda brott per invånare9,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
65%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,8 kmAvstånd till skyddad natur5,3 km
78%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
30%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 212 krKultursatsning1 530 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,9%Elever i kulturskola15,5%
Klimat
2032 hSoltimmar/år1544 h
845 mmRegn/år845 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 961 krSkola & förskola31 068 kr
19 905 krÄldreomsorg26 570 kr
11 154 krFunktionsnedsättning & LSS8 885 kr
8 906 krInfrastruktur & miljö10 098 kr
4 953 krIndivid & familjeomsorg4 292 kr
3 425 krKultur & fritid4 052 kr
1 098 krPolitisk verksamhet1 845 kr
94 krÖvrig verksamhet1 611 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
510 MkrTotal investering285 Mkr
338 MkrByggnader & mark249 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier25 Mkr
134 MkrEntrepr. & konsulter0 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,3%28,8%
M18,5%17,9%
SD25,1%22,4%
C6,7%8,1%
V4,4%4,4%
KD7,6%8,0%
L4,6%3,7%
MP4,2%4,7%
S27,3%
SD25,1%84,8%Deltagart83,8%
Kommunval 2026
S23,4%28,5%
M13,9%20,9%
SD12,2%14,0%
C13,6%11,4%
V5,4%5,9%
KD8,2%4,7%
L0,6%6,5%
MP2,2%1,3%
S23,4%
SD12,2%82,9%Deltagart80,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-4,6
M+2,4+4,4
SD-3,9-3,1
C-0,4+0,1
V+0,1-1,1
KD+1,1+1,2
L+1,8+0,6
MP+1,0+1,7
S-2,4-4,6
SD-3,9-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

