Mora vs Leksand — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
81
22
Ekonomi
42
44
Boende
34
47
Utbildning
77
14
Hälsa & vård
55
52
Livsmiljö
62
Nyckeltal
20 419 stInvånare16 167 st
34,32%Skatt inkl. region33,80%
46,7 årMedelålder47,4 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 400 kr/m²
928 per 100 000 invVåldsbrott501 per 100 000 inv
3,4%Ungdomsarbetslöshet3,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
1 400 000 kr
2 300 000 kr
3 000 000 kr
1 600 000 kr
1 900 000 kr
Utbildning
213,0Meritvärde åk 9235,9
86,6%Behöriga till yrkesprogram88,2%
79,6%Behöriga till NV/teknik86,5%
83,1%Behöriga lärare84,8%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
87%Tillgång till sjukvård89%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto+0,2%
-0,6%Befolkningstillväxt+0,2%
7,5VAB-dagar per förälder8,4
36,2Barn i idrott38,8
88,3%Inskrivna i förskola84,7%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år10,7
4,8Barn per anställd5,4
45,0%Behöriga förskollärare48,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad85,5%
392 600 krMedianinkomst389 200 kr
71,2Nöjdhet med företagsklimat88,7
19%Invånare som pendlar30%
Trygghet
63Kommunindex för trygghet67
14,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet5,0%
8,0%Anmälda brott per invånare5,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
78%Skötsel av naturområden89%
Kultur & fritid
30%Kultur- och nöjesliv57%
1 212 krKultursatsning1 647 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjande85%
11,9%Elever i kulturskola23,6%
Klimat
2032 hSoltimmar/år1728 h
845 mmRegn/år772 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 961 krSkola & förskola28 201 kr
19 905 krÄldreomsorg20 699 kr
11 154 krFunktionsnedsättning & LSS5 004 kr
8 906 krInfrastruktur & miljö6 072 kr
4 953 krIndivid & familjeomsorg4 603 kr
3 425 krKultur & fritid3 765 kr
1 098 krPolitisk verksamhet976 kr
94 krÖvrig verksamhet374 kr
0 krHälso- och sjukvård98 kr
Investeringar · Mkr
510 MkrTotal investering51 Mkr
338 MkrByggnader & mark0 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
134 MkrEntrepr. & konsulter43 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,3%26,7%
M18,5%19,9%
SD25,1%18,3%
C6,7%8,5%
V4,4%4,7%
KD7,6%10,1%
L4,6%5,0%
MP4,2%5,4%
S27,3%
SD25,1%84,8%Deltagart87,3%
Kommunval 2026
S23,4%15,9%
M13,9%19,1%
SD12,2%8,5%
C13,6%9,2%
V5,4%8,4%
KD8,2%12,0%
L0,6%2,2%
MP2,2%5,1%
S23,4%
SD12,2%82,9%Deltagart85,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-3,1
M+2,4+1,3
SD-3,9-3,1
C-0,4+0,5
V+0,1-0,4
KD+1,1+2,0
L+1,8+1,4
MP+1,0+1,2
S-2,4-3,1
SD-3,9-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

