Mora vs Orsa — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
26
22
Ekonomi
22
44
Boende
37
47
Utbildning
46
14
Hälsa & vård
12
52
Livsmiljö
41
Nyckeltal
20 419 stInvånare6 902 st
34,32%Skatt inkl. region34,30%
46,7 årMedelålder47,0 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 300 kr/m²
928 per 100 000 invVåldsbrott1 309 per 100 000 inv
3,4%Ungdomsarbetslöshet4,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
600 000 kr
2 300 000 kr
2 050 000 kr
1 600 000 kr
1 850 000 kr
Utbildning
213,0Meritvärde åk 9212,3
86,6%Behöriga till yrkesprogram84,3%
79,6%Behöriga till NV/teknik77,1%
83,1%Behöriga lärare84,1%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
87%Tillgång till sjukvård93%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto+0,9%
-0,6%Befolkningstillväxt+0,7%
7,5VAB-dagar per förälder8,6
36,2Barn i idrott21,7
88,3%Inskrivna i förskola86,7%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,7
4,8Barn per anställd4,8
45,0%Behöriga förskollärare49,4%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad83,1%
392 600 krMedianinkomst363 300 kr
71,2Nöjdhet med företagsklimat71,5
19%Invånare som pendlar48%
Trygghet
63Kommunindex för trygghet64
14,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
8,0%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv65%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
78%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
30%Kultur- och nöjesliv47%
1 212 krKultursatsning1 987 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjande82%
11,9%Elever i kulturskola20,8%
Klimat
2032 hSoltimmar/år1598 h
845 mmRegn/år872 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 961 krSkola & förskola28 931 kr
19 905 krÄldreomsorg20 203 kr
11 154 krFunktionsnedsättning & LSS5 970 kr
8 906 krInfrastruktur & miljö6 426 kr
4 953 krIndivid & familjeomsorg6 460 kr
3 425 krKultur & fritid4 128 kr
1 098 krPolitisk verksamhet965 kr
94 krÖvrig verksamhet1 002 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
510 MkrTotal investering176 Mkr
338 MkrByggnader & mark0 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
134 MkrEntrepr. & konsulter172 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,3%25,3%
M18,5%15,3%
SD25,1%27,4%
C6,7%6,6%
V4,4%6,2%
KD7,6%7,1%
L4,6%4,4%
MP4,2%4,4%
S27,3%
SD25,1%84,8%Deltagart83,2%
Kommunval 2026
S23,4%21,7%
M13,9%11,2%
SD12,2%20,1%
C13,6%32,7%
V5,4%5,3%
KD8,2%4,6%
L0,6%0,1%
MP2,2%4,0%
S23,4%
SD12,2%82,9%Deltagart81,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-1,5
M+2,4+1,9
SD-3,9-5,5
C-0,4+0,1
V+0,1+0,9
KD+1,1+0,5
L+1,8+1,6
MP+1,0+0,7
S-2,4-1,5
SD-3,9-5,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

