Mora vs Orsa — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MoraOrsa
27,3%
S25,3%
18,5%
15,3%
25,1%
SD27,4%
6,7%
6,6%
4,4%
6,2%
7,6%
7,1%
4,6%
4,4%
4,2%
4,4%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 83,2%
Kommun 2026
MoraOrsa
23,4%
S21,7%
13,9%
11,2%
12,2%
SD20,1%
13,6%
32,7%
5,4%
5,3%
8,2%
4,6%
0,6%
0,1%
2,2%
4,0%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 81,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mora, den ljusare undre är Orsa. Skillnaden är Mora minus Orsa i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,3 % 34,8 % | 36,1 % 36,1 % | 35,5 % 33,1 % | 29,2 % 27,9 % | 29,6 % 26,8 % | 27,3 % 25,3 % | +1,9 |
| SD | 1,8 % 3,2 % | 6,1 % 9,0 % | 16,9 % 20,8 % | 22,5 % 26,6 % | 29,0 % 32,9 % | 25,1 % 27,4 % | -2,3 |
| M | 23,3 % 21,0 % | 26,8 % 21,3 % | 19,5 % 14,5 % | 15,7 % 11,4 % | 16,0 % 13,4 % | 18,5 % 15,3 % | +3,2 |
| C | 13,6 % 15,6 % | 9,0 % 10,2 % | 9,9 % 10,7 % | 11,8 % 11,0 % | 7,1 % 6,5 % | 6,7 % 6,6 % | +0,1 |
| V | 5,2 % 6,9 % | 4,6 % 6,2 % | 4,5 % 5,7 % | 6,1 % 8,1 % | 4,3 % 5,3 % | 4,4 % 6,2 % | -1,8 |
| KD | 4,8 % 5,5 % | 4,5 % 4,7 % | 3,1 % 3,2 % | 6,8 % 7,2 % | 6,5 % 6,6 % | 7,6 % 7,1 % | +0,5 |
| MP | 4,8 % 5,1 % | 6,0 % 6,6 % | 4,6 % 5,0 % | 2,9 % 3,0 % | 3,3 % 3,7 % | 4,2 % 4,4 % | -0,2 |
| ÖVR | 5,3 % 3,6 % | 2,0 % 1,3 % | 1,3 % 1,5 % | 1,6 % 2,2 % | 1,3 % 2,0 % | 1,6 % 3,2 % | -1,6 |
| L | 4,9 % 4,2 % | 4,9 % 4,6 % | 2,9 % 2,8 % | 3,4 % 2,6 % | 2,9 % 2,8 % | 4,6 % 4,4 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 2,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD25,1%27,4%-2,3ppValdeltagande: Mora 84,8% · Orsa 83,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

