Mora vs Vansbro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
74
22
Ekonomi
24
44
Boende
39
47
Utbildning
22
14
Hälsa & vård
20
52
Livsmiljö
36
Nyckeltal
20 419 stInvånare6 741 st
34,32%Skatt inkl. region34,28%
46,7 årMedelålder46,7 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 400 kr/m²
928 per 100 000 invVåldsbrott904 per 100 000 inv
3,4%Ungdomsarbetslöshet2,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
400 000 kr
2 300 000 kr
1 300 000 kr
1 600 000 kr
650 000 kr
Utbildning
213,0Meritvärde åk 9197,5
86,6%Behöriga till yrkesprogram71,2%
79,6%Behöriga till NV/teknik65,8%
83,1%Behöriga lärare69,8%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
87%Tillgång till sjukvårdSaknar data
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,2%
7,5VAB-dagar per förälder8,8
36,2Barn i idrott23,5
88,3%Inskrivna i förskola80,3%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
4,8Barn per anställd4,0
45,0%Behöriga förskollärare36,3%
Jobb & arbetsmarknad
85,7%Sysselsättningsgrad85,0%
392 600 krMedianinkomst367 600 kr
71,2Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
19%Invånare som pendlar17%
Trygghet
63Kommunindex för trygghet61
14,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet4,0%
8,0%Anmälda brott per invånare7,8%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
65%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,8 kmAvstånd till skyddad natur4,2 km
78%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
30%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 212 krKultursatsning1 191 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,9%Elever i kulturskola17,7%
Klimat
2032 hSoltimmar/år1777 h
845 mmRegn/år879 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 961 krSkola & förskola29 712 kr
19 905 krÄldreomsorg22 838 kr
11 154 krFunktionsnedsättning & LSS10 214 kr
8 906 krInfrastruktur & miljö5 878 kr
4 953 krIndivid & familjeomsorg8 097 kr
3 425 krKultur & fritid2 896 kr
1 098 krPolitisk verksamhet999 kr
94 krÖvrig verksamhet365 kr
0 krHälso- och sjukvård27 kr
Investeringar · Mkr
510 MkrTotal investering17 Mkr
338 MkrByggnader & mark0 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
134 MkrEntrepr. & konsulter12 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,3%26,3%
M18,5%15,9%
SD25,1%26,3%
C6,7%6,7%
V4,4%5,1%
KD7,6%12,1%
L4,6%3,1%
MP4,2%2,2%
S27,3%
SD25,1%84,8%Deltagart82,1%
Kommunval 2026
S23,4%21,6%
M13,9%18,6%
SD12,2%10,0%
C13,6%24,3%
V5,4%6,4%
KD8,2%17,7%
L0,6%0,3%
MP2,2%1,0%
S23,4%
SD12,2%82,9%Deltagart80,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-2,4
M+2,4+1,8
SD-3,9-2,0
C-0,4-1,5
V+0,1+0,3
KD+1,1+1,4
L+1,8+1,2
MP+1,0+0,3
S-2,4-2,4
SD-3,9-2,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

