Hoppa till innehållet

Mora vs Vansbro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MoraVansbro
27,3%
S
26,3%
18,5%
M
15,9%
25,1%
SD
26,3%
6,7%
C
6,7%
4,4%
V
5,1%
7,6%
KD
12,1%
4,6%
L
3,1%
4,2%
MP
2,2%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 82,1%

Kommun 2026

MoraVansbro
23,4%
S
21,6%
13,9%
M
18,6%
12,2%
SD
10,0%
13,6%
C
24,3%
5,4%
V
6,4%
8,2%
KD
17,7%
0,6%
L
0,3%
2,2%
MP
1,0%
Valdeltagande 82,9%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mora, den ljusare undre är Vansbro. Skillnaden är Mora minus Vansbro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,3 %
39,2 %
36,1 %
40,4 %
35,5 %
36,5 %
29,2 %
29,4 %
29,6 %
28,7 %
27,3 %
26,3 %
+1,0
SD
1,8 %
2,9 %
6,1 %
6,0 %
16,9 %
16,2 %
22,5 %
20,8 %
29,0 %
28,3 %
25,1 %
26,3 %
-1,2
M
23,3 %
16,6 %
26,8 %
19,7 %
19,5 %
14,4 %
15,7 %
13,3 %
16,0 %
14,1 %
18,5 %
15,9 %
+2,6
C
13,6 %
15,9 %
9,0 %
13,9 %
9,9 %
14,2 %
11,8 %
14,6 %
7,1 %
8,2 %
6,7 %
6,7 %
0,0
KD
4,8 %
9,3 %
4,5 %
6,8 %
3,1 %
5,9 %
6,8 %
9,7 %
6,5 %
10,7 %
7,6 %
12,1 %
-4,5
V
5,2 %
7,4 %
4,6 %
5,8 %
4,5 %
5,7 %
6,1 %
7,2 %
4,3 %
4,8 %
4,4 %
5,1 %
-0,7
MP
4,8 %
2,3 %
6,0 %
2,6 %
4,6 %
2,7 %
2,9 %
1,2 %
3,3 %
1,9 %
4,2 %
2,2 %
+2,0
ÖVR
5,3 %
2,7 %
2,0 %
1,2 %
1,3 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
1,3 %
1,5 %
1,6 %
2,4 %
-0,8
L
4,9 %
3,6 %
4,9 %
3,5 %
2,9 %
2,2 %
3,4 %
2,1 %
2,9 %
1,9 %
4,6 %
3,1 %
+1,5
FI
—
—
—
—
1,7 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M18,5%15,9%+2,6pp
KD7,6%12,1%-4,5pp
MP4,2%2,2%+2,0pp

Valdeltagande: Mora 84,8% · Vansbro 82,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad