Motala vs Finspång — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
46
Trygghet
38
53
Ekonomi
47
28
Boende
68
24
Utbildning
14
18
Hälsa & vård
67
63
Livsmiljö
60
Nyckeltal
43 131 stInvånare21 502 st
33,25%Skatt inkl. region33,70%
44,9 årMedelålder45,1 år
15 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 600 kr/m²
836 per 100 000 invVåldsbrott858 per 100 000 inv
7,7%Ungdomsarbetslöshet6,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
650 000 kr
2 550 000 kr
2 000 000 kr
1 900 000 kr
1 550 000 kr
Utbildning
210,7Meritvärde åk 9210,1
76,5%Behöriga till yrkesprogram79,5%
71,4%Behöriga till NV/teknik75,6%
89,3%Behöriga lärare80,3%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
90%Tillgång till sjukvårdSaknar data
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,9%Befolkningstillväxt-0,6%
8,3VAB-dagar per förälder7,8
26,9Barn i idrott20,4
92,1%Inskrivna i förskola89,6%
11,6Barngruppsstorlek 1–3 år14,3
5,5Barn per anställd5,2
53,0%Behöriga förskollärare50,9%
Jobb & arbetsmarknad
81,3%Sysselsättningsgrad81,6%
382 000 krMedianinkomst391 900 kr
76,4Nöjdhet med företagsklimat75,6
38%Invånare som pendlar31%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet47
28,0%Känner sig otrygga kvällstid26,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet3,8%
12,3%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigtSaknar data
61%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,5 kmAvstånd till skyddad natur2,1 km
78%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 291 krKultursatsning1 186 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
14,5%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
2184 hSoltimmar/år2109 h
650 mmRegn/år651 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 053 krSkola & förskola32 472 kr
15 908 krÄldreomsorg17 393 kr
9 613 krFunktionsnedsättning & LSS9 588 kr
7 156 krIndivid & familjeomsorg5 392 kr
4 660 krInfrastruktur & miljö4 650 kr
3 051 krKultur & fritid2 843 kr
843 krPolitisk verksamhet796 kr
682 krÖvrig verksamhet467 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
413 MkrTotal investering121 Mkr
2 MkrByggnader & mark4 Mkr
82 MkrMaskiner & inventarier28 Mkr
322 MkrEntrepr. & konsulter89 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,6%32,2%
M19,4%16,4%
SD21,9%24,0%
C5,3%5,0%
V5,8%6,4%
KD6,2%6,4%
L4,7%4,2%
MP3,3%3,8%
S31,6%
SD21,9%84,5%Deltagart84,3%
Kommunval 2026
S35,7%30,6%
M23,4%15,4%
SD16,3%24,7%
C7,0%5,5%
V6,0%7,5%
KD4,8%4,8%
L3,3%7,8%
MP3,0%3,4%
S35,7%
SD16,3%82,8%Deltagart81,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-3,3
M+0,7+1,2
SD-2,9-2,1
C+0,2+0,2
V+1,3+1,1
KD+0,7+0,9
L+1,2+1,1
MP+0,6+0,9
S-2,6-3,3
SD-2,9-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

