Motala vs Mjölby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
46
Trygghet
48
53
Ekonomi
63
28
Boende
81
24
Utbildning
38
18
Hälsa & vård
66
63
Livsmiljö
71
Nyckeltal
43 131 stInvånare28 823 st
33,25%Skatt inkl. region33,45%
44,9 årMedelålder42,6 år
15 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)15 100 kr/m²
836 per 100 000 invVåldsbrott1 008 per 100 000 inv
7,7%Ungdomsarbetslöshet6,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
1 000 000 kr
2 550 000 kr
2 700 000 kr
1 900 000 kr
1 100 000 kr
Utbildning
210,7Meritvärde åk 9206,2
76,5%Behöriga till yrkesprogram77,1%
71,4%Behöriga till NV/teknik69,6%
89,3%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
90%Tillgång till sjukvård95%
62%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,9%Befolkningstillväxt+0,4%
8,3VAB-dagar per förälder7,8
26,9Barn i idrott25,8
92,1%Inskrivna i förskola90,3%
11,6Barngruppsstorlek 1–3 år12,3
5,5Barn per anställd5,1
53,0%Behöriga förskollärare49,3%
Jobb & arbetsmarknad
81,3%Sysselsättningsgrad84,3%
382 000 krMedianinkomst404 600 kr
76,4Nöjdhet med företagsklimat75,3
38%Invånare som pendlar45%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet56
28,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
12,3%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv77%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
78%Skötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjesliv50%
1 291 krKultursatsning1 248 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjande81%
14,5%Elever i kulturskola16,2%
Klimat
2184 hSoltimmar/år2019 h
650 mmRegn/år578 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 053 krSkola & förskola31 137 kr
15 908 krÄldreomsorg14 615 kr
9 613 krFunktionsnedsättning & LSS8 347 kr
7 156 krIndivid & familjeomsorg6 290 kr
4 660 krInfrastruktur & miljö6 285 kr
3 051 krKultur & fritid3 347 kr
843 krPolitisk verksamhet756 kr
682 krÖvrig verksamhet542 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
413 MkrTotal investering442 Mkr
2 MkrByggnader & mark0 Mkr
82 MkrMaskiner & inventarier18 Mkr
322 MkrEntrepr. & konsulter376 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,6%28,4%
M19,4%21,9%
SD21,9%22,2%
C5,3%5,6%
V5,8%5,2%
KD6,2%6,8%
L4,7%4,9%
MP3,3%3,5%
S31,6%
SD21,9%84,5%Deltagart86,4%
Kommunval 2026
S35,7%28,8%
M23,4%23,5%
SD16,3%20,2%
C7,0%6,9%
V6,0%5,1%
KD4,8%5,9%
L3,3%6,5%
MP3,0%3,0%
S35,7%
SD16,3%82,8%Deltagart84,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-3,4
M+0,7+1,8
SD-2,9-2,3
C+0,2-0,2
V+1,3+1,2
KD+0,7+0,7
L+1,2+0,9
MP+0,6+0,7
S-2,6-3,4
SD-2,9-2,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

