Mullsjö vs Falköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
74
Trygghet
35
39
Ekonomi
48
72
Boende
65
35
Utbildning
12
57
Hälsa & vård
47
53
Livsmiljö
54
Nyckeltal
7 546 stInvånare32 794 st
34,10%Skatt inkl. region33,43%
43,6 årMedelålder43,3 år
14 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 900 kr/m²
436 per 100 000 invVåldsbrott1 104 per 100 000 inv
8,8%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
500 000 kr
1 950 000 kr
1 800 000 kr
1 800 000 kr
900 000 kr
Utbildning
203,2Meritvärde åk 9204,1
75,0%Behöriga till yrkesprogram73,6%
69,2%Behöriga till NV/teknik70,4%
89,5%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,6
83%Tillgång till sjukvård79%
76%Upplever rimlig väntetid58%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,0%
7,7VAB-dagar per förälder7,5
19,8Barn i idrott27,0
81,6%Inskrivna i förskola87,9%
13,9Barngruppsstorlek 1–3 år12,3
5,5Barn per anställd4,9
51,0%Behöriga förskollärare42,5%
Jobb & arbetsmarknad
85,9%Sysselsättningsgrad82,1%
393 300 krMedianinkomst383 300 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat71,1
55%Invånare som pendlar34%
Trygghet
67Kommunindex för trygghet58
17,0%Känner sig otrygga kvällstid27,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet5,3%
6,7%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
79%Skötsel av naturområden87%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv58%
1 037 krKultursatsning1 416 kr
64%Bibliotek & kulturfrämjande76%
14,8%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
2110 hSoltimmar/år1813 h
637 mmRegn/år625 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 385 krSkola & förskola32 503 kr
16 285 krÄldreomsorg16 443 kr
8 063 krFunktionsnedsättning & LSS10 174 kr
4 721 krIndivid & familjeomsorg6 629 kr
3 934 krInfrastruktur & miljö5 715 kr
2 551 krKultur & fritid3 262 kr
1 520 krPolitisk verksamhet732 kr
334 krHälso- och sjukvård0 kr
1 krÖvrig verksamhet788 kr
Investeringar · Mkr
64 MkrTotal investering276 Mkr
0 MkrByggnader & mark14 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier36 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter200 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 70% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,6%27,9%
M17,1%18,1%
SD25,6%21,3%
C6,7%6,6%
V4,1%6,8%
KD12,5%8,7%
L3,8%4,3%
MP4,6%4,4%
S23,6%
SD25,6%87,6%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S22,4%29,3%
M20,1%23,5%
SD19,6%18,5%
C2,8%8,8%
V4,9%6,3%
KD17,5%7,3%
L2,6%1,8%
MP4,7%4,0%
S22,4%
SD19,6%85,7%Deltagart84,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-1,9
M+0,7+0,7
SD-1,4-3,8
C+1,0-0,5
V+0,2+1,9
KD0,0+1,1
L+0,6+1,2
MP+0,8+1,0
S-2,4-1,9
SD-1,4-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

