Mullsjö vs Tidaholm — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
74
Trygghet
62
39
Ekonomi
49
72
Boende
88
35
Utbildning
72
57
Hälsa & vård
12
53
Livsmiljö
45
Nyckeltal
7 546 stInvånare12 736 st
34,10%Skatt inkl. region33,55%
43,6 årMedelålder44,8 år
14 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 700 kr/m²
436 per 100 000 invVåldsbrott736 per 100 000 inv
8,8%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
300 000 kr
1 950 000 kr
1 750 000 kr
1 800 000 kr
900 000 kr
Utbildning
203,2Meritvärde åk 9216,1
75,0%Behöriga till yrkesprogram90,2%
69,2%Behöriga till NV/teknik73,4%
89,5%Behöriga lärare85,9%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,6
83%Tillgång till sjukvård92%
76%Upplever rimlig väntetid58%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,5%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,5%
7,7VAB-dagar per förälder7,7
19,8Barn i idrott38,7
81,6%Inskrivna i förskola88,0%
13,9Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
5,5Barn per anställd4,7
51,0%Behöriga förskollärare44,7%
Jobb & arbetsmarknad
85,9%Sysselsättningsgrad84,2%
393 300 krMedianinkomst390 200 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat77,6
55%Invånare som pendlar39%
Trygghet
67Kommunindex för trygghet65
17,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet2,8%
6,7%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
79%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv65%
1 037 krKultursatsning1 865 kr
64%Bibliotek & kulturfrämjande85%
14,8%Elever i kulturskola12,5%
Klimat
2110 hSoltimmar/år1758 h
637 mmRegn/år562 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 385 krSkola & förskola31 705 kr
16 285 krÄldreomsorg16 133 kr
8 063 krFunktionsnedsättning & LSS9 657 kr
4 721 krIndivid & familjeomsorg4 144 kr
3 934 krInfrastruktur & miljö5 012 kr
2 551 krKultur & fritid3 662 kr
1 520 krPolitisk verksamhet1 229 kr
334 krHälso- och sjukvård0 kr
1 krÖvrig verksamhet571 kr
Investeringar · Mkr
64 MkrTotal investering102 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter90 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 70% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,6%33,0%
M17,1%14,7%
SD25,6%24,3%
C6,7%4,6%
V4,1%4,2%
KD12,5%9,6%
L3,8%4,3%
MP4,6%3,4%
S23,6%
SD25,6%87,6%Deltagart86,9%
Kommunval 2026
S22,4%35,5%
M20,1%12,8%
SD19,6%17,8%
C2,8%3,7%
V4,9%4,5%
KD17,5%9,6%
L2,6%7,2%
MP4,7%3,1%
S22,4%
SD19,6%85,7%Deltagart85,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-2,1
M+0,7+1,0
SD-1,4-3,4
C+1,0-0,6
V+0,2+0,2
KD0,0+2,0
L+0,6+1,2
MP+0,8+0,9
S-2,4-2,1
SD-1,4-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

