Hoppa till innehållet

Mullsjö vs Tidaholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

MullsjöTidaholm
23,6%
S
33,0%
17,1%
M
14,7%
25,6%
SD
24,3%
6,7%
C
4,6%
4,1%
V
4,2%
12,5%
KD
9,6%
3,8%
L
4,3%
4,6%
MP
3,4%
Valdeltagande 87,6%Valdeltagande 86,9%

Kommun 2026

MullsjöTidaholm
22,4%
S
35,5%
20,1%
M
12,8%
19,6%
SD
17,8%
2,8%
C
3,7%
4,9%
V
4,5%
17,5%
KD
9,6%
2,6%
L
7,2%
4,7%
MP
3,1%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 85,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mullsjö, den ljusare undre är Tidaholm. Skillnaden är Mullsjö minus Tidaholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
32,6 %
48,7 %
27,8 %
43,8 %
28,6 %
43,8 %
25,3 %
37,8 %
26,0 %
35,1 %
23,6 %
33,0 %
-9,4
SD
3,0 %
3,3 %
6,1 %
6,2 %
16,0 %
16,7 %
22,1 %
21,5 %
27,0 %
27,6 %
25,6 %
24,3 %
+1,4
M
20,9 %
17,3 %
25,6 %
22,0 %
16,7 %
15,2 %
14,1 %
13,5 %
16,4 %
13,7 %
17,1 %
14,7 %
+2,4
KD
19,8 %
7,2 %
18,8 %
5,2 %
17,0 %
4,2 %
17,9 %
7,0 %
12,5 %
7,6 %
12,5 %
9,6 %
+2,8
C
7,2 %
8,6 %
5,0 %
6,8 %
5,1 %
6,3 %
7,0 %
7,4 %
5,7 %
5,3 %
6,7 %
4,6 %
+2,0
MP
4,1 %
3,0 %
5,8 %
4,8 %
6,0 %
4,4 %
4,0 %
2,6 %
3,8 %
2,6 %
4,6 %
3,4 %
+1,2
V
4,8 %
5,6 %
4,8 %
5,4 %
4,8 %
4,6 %
5,4 %
5,7 %
3,9 %
4,0 %
4,1 %
4,2 %
-0,1
L
5,0 %
4,2 %
5,2 %
5,0 %
3,4 %
2,9 %
2,6 %
3,4 %
3,2 %
3,1 %
3,8 %
4,3 %
-0,5
ÖVR
2,8 %
2,0 %
0,9 %
0,8 %
1,0 %
0,7 %
1,6 %
1,1 %
1,4 %
1,1 %
1,9 %
1,8 %
+0,1
FI
—
—
—
—
1,4 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S23,6%33,0%-9,4pp
M17,1%14,7%+2,4pp
C6,7%4,6%+2,0pp
KD12,5%9,6%+2,8pp

Valdeltagande: Mullsjö 87,6% · Tidaholm 86,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad