Mullsjö vs Ulricehamn — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
74
Trygghet
73
39
Ekonomi
68
72
Boende
58
35
Utbildning
19
57
Hälsa & vård
62
53
Livsmiljö
67
Nyckeltal
7 546 stInvånare24 954 st
34,10%Skatt inkl. region32,53%
43,6 årMedelålder44,4 år
14 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 800 kr/m²
436 per 100 000 invVåldsbrott725 per 100 000 inv
8,8%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
1 400 000 kr
1 950 000 kr
2 100 000 kr
1 800 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
203,2Meritvärde åk 9206,8
75,0%Behöriga till yrkesprogram75,4%
69,2%Behöriga till NV/teknik70,2%
89,5%Behöriga lärare86,3%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,6
83%Tillgång till sjukvård78%
76%Upplever rimlig väntetid58%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,1%
7,7VAB-dagar per förälder8,0
19,8Barn i idrott29,3
81,6%Inskrivna i förskola88,6%
13,9Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,5Barn per anställd5,5
51,0%Behöriga förskollärare59,8%
Jobb & arbetsmarknad
85,9%Sysselsättningsgrad85,2%
393 300 krMedianinkomst390 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat77,5
55%Invånare som pendlar36%
Trygghet
67Kommunindex för trygghet61
17,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet2,8%
6,7%Anmälda brott per invånare8,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
65%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
1,9 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
79%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjesliv43%
1 037 krKultursatsning1 055 kr
64%Bibliotek & kulturfrämjande75%
14,8%Elever i kulturskola12,7%
Klimat
2110 hSoltimmar/år1814 h
637 mmRegn/år770 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 385 krSkola & förskola32 724 kr
16 285 krÄldreomsorg15 364 kr
8 063 krFunktionsnedsättning & LSS9 319 kr
4 721 krIndivid & familjeomsorg3 479 kr
3 934 krInfrastruktur & miljö5 755 kr
2 551 krKultur & fritid3 370 kr
1 520 krPolitisk verksamhet795 kr
334 krHälso- och sjukvård25 kr
1 krÖvrig verksamhet219 kr
Investeringar · Mkr
64 MkrTotal investering415 Mkr
0 MkrByggnader & mark32 Mkr
3 MkrMaskiner & inventarier32 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter318 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 70% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,6%25,1%
M17,1%20,7%
SD25,6%21,0%
C6,7%8,4%
V4,1%5,4%
KD12,5%8,4%
L3,8%4,9%
MP4,6%4,2%
S23,6%
SD25,6%87,6%Deltagart86,2%
Kommunval 2026
S22,4%20,7%
M20,1%16,8%
SD19,6%16,5%
C2,8%12,1%
V4,9%5,4%
KD17,5%3,5%
L2,6%2,3%
MP4,7%3,5%
S22,4%
SD19,6%85,7%Deltagart83,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-1,9
M+0,7+0,9
SD-1,4-2,9
C+1,0-0,6
V+0,2+1,0
KD0,0+1,2
L+0,6+0,9
MP+0,8+0,8
S-2,4-1,9
SD-1,4-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

