Mullsjö vs Ulricehamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MullsjöUlricehamn
23,6%
S25,1%
17,1%
20,7%
25,6%
SD21,0%
6,7%
8,4%
4,1%
5,4%
12,5%
8,4%
3,8%
4,9%
4,6%
4,2%
Valdeltagande 87,6%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
MullsjöUlricehamn
22,4%
S20,7%
20,1%
16,8%
19,6%
SD16,5%
2,8%
12,1%
4,9%
5,4%
17,5%
3,5%
2,6%
2,3%
4,7%
3,5%
Valdeltagande 85,7%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Mullsjö, den ljusare undre är Ulricehamn. Skillnaden är Mullsjö minus Ulricehamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,6 % 30,6 % | 27,8 % 26,2 % | 28,6 % 27,3 % | 25,3 % 24,7 % | 26,0 % 27,0 % | 23,6 % 25,1 % | -1,5 |
| M | 20,9 % 24,0 % | 25,6 % 29,4 % | 16,7 % 22,9 % | 14,1 % 19,7 % | 16,4 % 19,8 % | 17,1 % 20,7 % | -3,6 |
| SD | 3,0 % 2,9 % | 6,1 % 6,7 % | 16,0 % 14,8 % | 22,1 % 19,6 % | 27,0 % 23,9 % | 25,6 % 21,0 % | +4,6 |
| KD | 19,8 % 9,8 % | 18,8 % 7,9 % | 17,0 % 5,7 % | 17,9 % 7,9 % | 12,5 % 7,2 % | 12,5 % 8,4 % | +4,1 |
| C | 7,2 % 14,7 % | 5,0 % 12,2 % | 5,1 % 12,5 % | 7,0 % 12,9 % | 5,7 % 9,0 % | 6,7 % 8,4 % | -1,7 |
| L | 5,0 % 5,7 % | 5,2 % 6,8 % | 3,4 % 4,4 % | 2,6 % 5,1 % | 3,2 % 4,0 % | 3,8 % 4,9 % | -1,1 |
| MP | 4,1 % 4,2 % | 5,8 % 6,1 % | 6,0 % 5,8 % | 4,0 % 3,2 % | 3,8 % 3,5 % | 4,6 % 4,2 % | +0,4 |
| V | 4,8 % 4,0 % | 4,8 % 3,9 % | 4,8 % 4,5 % | 5,4 % 5,5 % | 3,9 % 4,4 % | 4,1 % 5,4 % | -1,3 |
| ÖVR | 2,8 % 4,0 % | 0,9 % 0,9 % | 1,0 % 0,6 % | 1,6 % 1,3 % | 1,4 % 1,2 % | 1,9 % 1,8 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,4 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD25,6%21,0%+4,6ppValdeltagande: Mullsjö 87,6% · Ulricehamn 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

