Munkedal vs Lysekil — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
56
Trygghet
74
13
Ekonomi
52
32
Boende
39
39
Utbildning
32
12
Hälsa & vård
34
49
Livsmiljö
76
Nyckeltal
10 272 stInvånare13 796 st
34,86%Skatt inkl. region33,94%
45,3 årMedelålder49,5 år
11 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)24 900 kr/m²
688 per 100 000 invVåldsbrott823 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
1 600 000 kr
2 050 000 kr
3 250 000 kr
1 550 000 kr
3 000 000 kr
Utbildning
210,1Meritvärde åk 9207,5
77,4%Behöriga till yrkesprogram76,5%
69,6%Behöriga till NV/teknik73,8%
88,0%Behöriga lärare83,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
74%Tillgång till sjukvård71%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,8%Befolkningstillväxt-0,8%
7,0VAB-dagar per förälder7,7
30,6Barn i idrott29,7
89,5%Inskrivna i förskola87,7%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år14,5
4,9Barn per anställd5,4
60,7%Behöriga förskollärare55,2%
Jobb & arbetsmarknad
83,6%Sysselsättningsgrad82,9%
384 200 krMedianinkomst406 900 kr
74,5Nöjdhet med företagsklimat76,1
52%Invånare som pendlar28%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet55
24,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
3,8%Brottsoro påverkar livskvalitet9,8%
9,0%Anmälda brott per invånare7,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
56%Nöjdhet idrott & friluftsliv67%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
73%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
16%Kultur- och nöjesliv37%
942 krKultursatsning1 098 kr
71%Bibliotek & kulturfrämjande75%
10,3%Elever i kulturskola17,7%
Klimat
1850 hSoltimmar/år1979 h
1106 mmRegn/år883 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 457 krSkola & förskola29 659 kr
16 798 krÄldreomsorg20 759 kr
8 060 krFunktionsnedsättning & LSS10 313 kr
6 683 krIndivid & familjeomsorg5 733 kr
5 117 krInfrastruktur & miljö5 949 kr
2 406 krKultur & fritid3 756 kr
1 373 krPolitisk verksamhet1 088 kr
544 krÖvrig verksamhet795 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
115 MkrTotal investering77 Mkr
2 MkrByggnader & mark2 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier5 Mkr
100 MkrEntrepr. & konsulter70 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 78% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,9%29,7%
M17,3%18,6%
SD28,3%20,8%
C6,3%5,6%
V4,4%5,7%
KD8,2%6,0%
L4,4%6,5%
MP3,9%5,7%
S24,9%
SD28,3%84,1%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S21,3%22,1%
M14,1%20,5%
SD29,8%15,0%
C8,5%7,4%
V5,1%4,7%
KD4,2%2,2%
L1,7%8,0%
MP2,1%5,8%
S21,3%
SD29,8%81,8%Deltagart84,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-3,8
M+1,6+2,3
SD-3,6-4,4
C+0,2+1,1
V-0,0+0,7
KD+0,2+0,8
L+1,9+2,1
MP+1,5+1,3
S-2,5-3,8
SD-3,6-4,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

