Munkedal vs Sotenäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
56
Trygghet
42
13
Ekonomi
58
32
Boende
24
39
Utbildning
64
12
Hälsa & vård
55
49
Livsmiljö
69
Nyckeltal
10 272 stInvånare9 036 st
34,86%Skatt inkl. region33,47%
45,3 årMedelålder51,7 år
11 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)45 000 kr/m²
688 per 100 000 invVåldsbrott937 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet3,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
2 900 000 kr
2 050 000 kr
5 000 000 kr
1 550 000 kr
3 700 000 kr
Utbildning
210,1Meritvärde åk 9225,5
77,4%Behöriga till yrkesprogram80,8%
69,6%Behöriga till NV/teknik79,5%
88,0%Behöriga lärare87,1%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
74%Tillgång till sjukvård90%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto+0,0%
-0,8%Befolkningstillväxt-0,7%
7,0VAB-dagar per förälder8,3
30,6Barn i idrott23,8
89,5%Inskrivna i förskola91,2%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
4,9Barn per anställd4,8
60,7%Behöriga förskollärare57,1%
Jobb & arbetsmarknad
83,6%Sysselsättningsgrad84,8%
384 200 krMedianinkomst412 600 kr
74,5Nöjdhet med företagsklimat69,7
52%Invånare som pendlar30%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet68
24,0%Känner sig otrygga kvällstid16,0%
3,8%Brottsoro påverkar livskvalitet2,7%
9,0%Anmälda brott per invånare8,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
56%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,3 km
73%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
16%Kultur- och nöjesliv41%
942 krKultursatsning1 164 kr
71%Bibliotek & kulturfrämjande70%
10,3%Elever i kulturskola16,9%
Klimat
1850 hSoltimmar/år1871 h
1106 mmRegn/år889 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 457 krSkola & förskola24 507 kr
16 798 krÄldreomsorg21 774 kr
8 060 krFunktionsnedsättning & LSS7 665 kr
6 683 krIndivid & familjeomsorg3 583 kr
5 117 krInfrastruktur & miljö6 600 kr
2 406 krKultur & fritid2 528 kr
1 373 krPolitisk verksamhet1 505 kr
544 krÖvrig verksamhet235 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
115 MkrTotal investering140 Mkr
2 MkrByggnader & mark0 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
100 MkrEntrepr. & konsulter115 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 78% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,9%24,0%
M17,3%25,1%
SD28,3%20,9%
C6,3%5,5%
V4,4%3,4%
KD8,2%8,3%
L4,4%7,5%
MP3,9%4,2%
S24,9%
SD28,3%84,1%Deltagart87,7%
Kommunval 2026
S21,3%25,1%
M14,1%34,0%
SD29,8%8,5%
C8,5%4,3%
V5,1%3,1%
KD4,2%2,6%
L1,7%6,7%
MP2,1%3,7%
S21,3%
SD29,8%81,8%Deltagart85,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-4,0
M+1,6+3,0
SD-3,6-3,3
C+0,2-0,1
V-0,0+0,4
KD+0,2+0,8
L+1,9+2,1
MP+1,5+0,9
S-2,5-4,0
SD-3,6-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

