Munkedal vs Sotenäs — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
MunkedalSotenäs
24,9%
S24,0%
17,3%
25,1%
28,3%
SD20,9%
6,3%
5,5%
4,4%
3,4%
8,2%
8,3%
4,4%
7,5%
3,9%
4,2%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 87,7%
Kommun 2026
MunkedalSotenäs
21,3%
S25,1%
14,1%
34,0%
29,8%
SD8,5%
8,5%
4,3%
5,1%
3,1%
4,2%
2,6%
1,7%
6,7%
2,1%
3,7%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 85,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Munkedal, den ljusare undre är Sotenäs. Skillnaden är Munkedal minus Sotenäs i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 20,1 % 30,2 % | 26,0 % 39,1 % | 19,5 % 31,4 % | 16,8 % 24,7 % | 15,7 % 22,1 % | 17,3 % 25,1 % | -7,7 |
| S | 38,3 % 31,7 % | 32,8 % 27,2 % | 31,8 % 29,1 % | 26,2 % 24,9 % | 27,4 % 27,9 % | 24,9 % 24,0 % | +0,9 |
| SD | 3,3 % 2,1 % | 7,2 % 4,2 % | 19,2 % 12,4 % | 27,4 % 20,5 % | 32,0 % 24,2 % | 28,3 % 20,9 % | +7,5 |
| C | 14,2 % 6,4 % | 11,8 % 4,6 % | 9,8 % 5,2 % | 9,2 % 7,9 % | 6,1 % 5,6 % | 6,3 % 5,5 % | +0,8 |
| L | 5,9 % 10,3 % | 5,3 % 8,2 % | 3,2 % 6,6 % | 3,1 % 5,3 % | 2,5 % 5,5 % | 4,4 % 7,5 % | -3,2 |
| KD | 8,0 % 9,7 % | 7,0 % 8,0 % | 5,0 % 5,4 % | 7,2 % 8,1 % | 8,0 % 7,6 % | 8,2 % 8,3 % | -0,2 |
| V | 4,7 % 3,7 % | 5,1 % 3,8 % | 5,5 % 3,9 % | 6,2 % 4,8 % | 4,4 % 3,0 % | 4,4 % 3,4 % | +1,0 |
| MP | 3,3 % 3,3 % | 3,9 % 4,3 % | 3,2 % 3,7 % | 2,4 % 2,6 % | 2,4 % 3,2 % | 3,9 % 4,2 % | -0,3 |
| ÖVR | 2,2 % 2,7 % | 0,9 % 0,7 % | 1,0 % 0,4 % | 1,4 % 1,1 % | 1,5 % 0,9 % | 2,3 % 1,1 % | +1,2 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD28,3%20,9%+7,5ppValdeltagande: Munkedal 84,1% · Sotenäs 87,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

