Nordanstig vs Ånge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
39
Trygghet
27
21
Ekonomi
16
30
Boende
80
40
Utbildning
21
16
Hälsa & vård
19
32
Livsmiljö
13
Nyckeltal
9 284 stInvånare9 000 st
34,02%Skatt inkl. region34,62%
46,2 årMedelålder47,7 år
841 per 100 000 invVåldsbrott1 341 per 100 000 inv
8,0%Ungdomsarbetslöshet5,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
—
100 000 kr
1 200 000 kr
800 000 kr
1 100 000 kr
450 000 kr
Utbildning
210,4Meritvärde åk 9205,4
86,7%Behöriga till yrkesprogram74,4%
77,3%Behöriga till NV/teknik73,3%
79,1%Behöriga lärare85,4%
Hälsa & vård
79,9Nöjdhet med vården79,7
73%Tillgång till sjukvård83%
60%Upplever rimlig väntetid50%
1,3 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto-0,6%
+0,2%Befolkningstillväxt-0,5%
9,0VAB-dagar per förälder8,3
11,5Barn i idrott24,2
86,3%Inskrivna i förskolaSaknar data
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år10,2
5,3Barn per anställd4,2
59,6%Behöriga förskollärare40,3%
Jobb & arbetsmarknad
81,9%Sysselsättningsgrad82,3%
365 100 krMedianinkomst378 500 kr
72,5Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
43%Invånare som pendlar20%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet65
17,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
8,3%Anmälda brott per invånare9,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
36%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
3,5 kmAvstånd till skyddad natur3,0 km
58%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
31%Kultur- och nöjesliv47%
1 442 krKultursatsning1 701 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande70%
8,6%Elever i kulturskola8,3%
Klimat
2160 hSoltimmar/år2085 h
728 mmRegn/år751 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 148 krSkola & förskola33 390 kr
21 845 krÄldreomsorg23 287 kr
8 381 krFunktionsnedsättning & LSS8 775 kr
6 429 krIndivid & familjeomsorg4 758 kr
4 701 krInfrastruktur & miljö7 514 kr
2 079 krKultur & fritid4 547 kr
1 287 krPolitisk verksamhet1 253 kr
676 krÖvrig verksamhet1 064 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
211 MkrTotal investering58 Mkr
0 MkrByggnader & mark8 Mkr
0 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
211 MkrEntrepr. & konsulter44 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,9%33,2%
M15,6%14,3%
SD25,7%26,4%
C7,3%5,6%
V5,2%5,2%
KD6,5%8,0%
L3,4%3,1%
MP3,8%2,4%
S29,9%
SD25,7%82,3%Deltagart82,0%
Kommunval 2026
S29,1%30,8%
M21,1%9,1%
SD18,5%13,4%
C10,9%3,5%
V6,3%4,3%
KD4,3%3,9%
L0,8%0,2%
MP1,2%0,6%
S29,1%
SD18,5%80,1%Deltagart79,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-4,0
M+2,6+2,0
SD-3,3-3,4
C+0,2+0,1
V-1,0+0,4
KD+0,0+2,0
L+1,2+1,3
MP+0,9+0,9
S-1,8-4,0
SD-3,3-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

